احکام عزاداری، نگاهی به استفتائات و احکام مراجع تقلید

بررسی احکام عزاداری و مسائل جدیدالورود به عزاداری از نگاه مراجع تقلید شیعه

شفاعت عظیم؛ بررسی شفاعت در عقیده شیعه

تاملی در مقام شفاعت و شبهات آن

نگاهی دوباره به عزاداری امام حسین (ع)

پرونده بررسی فلسفه، تاریخ و فضیلت عزاداری در بین شیعیان

فلسفه حرکت حسینی، بررسی دیدگاه های مختلف درباره حرکت سیدالشهدا (ع)

علت حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای پر اختلاف در بین علمای شیعه بوده است و علمای شیعه، اهداف مختلفی را برای آن بیان کرده اند. برخی معتقد اند امام حسین (ع) به قصد تشکیل حکومت به سمت کوفه ...

با سیری در سیره معصومین و روایات رسیده از آنان مشخص می‌شود که عزاداری  نمودهای فراوانی در سیره پیامبر و ائمه (ع) دارد .در این مقاله، ابتدا روایاتی که مستقیم و غیرمستقیم بر سوگواری دلالت دارند، آورده شده و سپس در بخش دوم، به شواهدی در زندگی  پیامبران  گذشته و پیامبر اسلام اشاره شده است.


چرا با وجود این‌که امام حسین (ع) می‌دانستند که دشمنان و والی یزید در کوفه منتظر ایشان هستند و با وجود اخطار ابن‌عباس، از مکه به سوی کوفه حکت کردند؟چرا بعد از شنیدن خبر شهادت مسلم باز نگشتند؟ چرا مانند امام حسن (ع) حاضر به بیعت و صلح نشدند؟ سید مرتضی علم‌الهدی در کتاب تنزیه الانبیا به این سوالات پاسخ داده است.

همه چهارده معصوم (ع) از یک نور واحد خلق‌شده‌اند و از جهت وجودی و مقام ولایت تکوینی یکسان هستند و امامت هر یک از امامان (ع) به امر الهی بوده است و اگر امتیازی برای امامی نسبت به امام دیگر در احادیث یافت می‌شود، به خاطر این است که هرکدام از امامان معصوم (ع) طبق شرایط خاص زمانه، بهترین رفتار و روش انجام دادند...

جمله مشهور «کُلُّ یَومٍ عاشُوراءُ وَ کُلُّ أرْضٍ کَرْبَلا» از کیست؟ آیا این جمله سندیت دارد؟ آیا در روایات ما چنین عبارتی نقل شده است؟

با بررسی کتاب‌های تفسیر و تاریخ و روایات، روشن می‌شود که این گفتار، به شیعه اختصاص ندارد بلکه می‌تواند گفت: همه محققان مسلمان، از تمام گروه‌های اسلامی بر این مسئله، اتفاق نظر دارند و همه در آثار خود و در تفاسیر بدان اشاره کرده اند ...

دکتر سید جواد میری، در مصاحبۀ اختصاصی خود با کرب و بلا، از مفهوم وحدت در جامعه و مسیری که برای رسیدن به جامعۀ مدرن نیاز است، گفت. 

با توجه به اینکه امام حسین (ع) از شهادت خود خبر داشتند و دستور قرآن که با دست خود خویشتن را به هلاکت نیفکنیم، چرا امام حسین به سمت کربلا حرکت کردند؟


در این مقاله به نقل گفتارى از نوابغ مذهبی، علمی و سیاسی جهان درباره حضرت سیدالشهداء (ع) و فداکاری بی‌سابقه‌ای که آن حضرت در راه حمایت از حق و عدالت انجام داده‌اند، می‌پردازیم.
مطالبی که گاه حیرت خواننده را در پی دارد که نویسنده ای غیر مسلمان این چنین تحت تاثیر حرکت امام حسین (ع) قرار گرفته است.


در موضوع قیام حسینی غالب اهل سنت جزء موافقان و تأیید کنندگان قیام حسینی هستند و بر این باورند که قیام امام حسین (ع) و خاندان و یارانش بر حق و صحیح بوده است. از بین قدمای این گروه می‌توان به ابن‌عماد، تفتازانی، ابن‌جوزی و در سده اخیر به نواندیشان اهل سنت اشاره کرد. البته می‌توان عده‌ای دیگر که راه میانه در پیش گرفته‌اند را تحت عنوان میانه‌روها یا موافقان محتاط دانست که ضمن بر حق دانستن امام حسین (ع) و قیامش، مقصر بودن یزید و نکوهش او را نمی‌پذیرند. هر دو گروه برای نظرگاه خود دلایلی دارند که در این مجال به بررسی و تحلیل نظر گروه اول که نظر اکثر اهل سنت است، پرداخته می‌شود.


روز عرفه روز مناجات و دعا با خداوند است و امام حسین علیه السلام دراین روز مناجات بسیار زیبایی با خداوند کردند که متن آن در ادامه آورده شده است شایسته است که ماهم به پیروی از ایشان در این روز این گونه به مناجات با پرودگار خویش بپردازیم.


از شیوه‌هایى که امامان (ع) براى احیاى نهضت عاشورا به کار گرفتند، توجه فراوان به زیارت امام حسین (ع) بود. سفارش‏ هاى فراوانى که از خاندان عترت و طهارت در باب بزرگداشت مقام آن حضرت و زیارت آن امام مظلوم در اوقات مختلف به ما رسیده است، عمق و میزان مقام الهى سالار عشق را به وضوح بیان مى‏‌کند.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×