بررسی تحلیلی نهضت امام حسین(ع)سهم وسیعی از نوشته‌های متفکران اعم از مسلمان و غیرمسلمان و نیز شیعه و غیر شیعه را در میان مباحث شیعه شناسی به خود اختصاص داده است.

اما وجه مشترک عمده این نوشته‌ها آن است که به بررسی یک‌سویه نهضت پرداخته و بیشتر تلاش خود را صرف بررسی شخصیت رهبر این نهضت یعنی امام حسین(ع) نموده و سعی در شناختن دیدگاه آن حضرت کرده‌اند. ولی باید توجه داشت که سوی دیگر نهضت، یعنی مردم کوفه که با نامه‌نگاری‌های خود موجبات این سفر را به وجود آورده اند بنابراین در دو مقاله به مردم شناسی کوفه می‌پردازیم

اگر چله نبود، نطفه کودک کی علقه می بست؟ اگر چله نبود، چله خانه از کجا می آمد؟ اگر چله نبود، مرگ کی نگاه برمی داشت؟ اگر چله نبود، اربعین از کجا می آمد تا عشق زنده بماند و یاد سیدالشهدا همراه ما؟ راستی که زه کمان را چله گویند تا چله نشینی کنیم چهل و اربعین را .

سوگواری امام حسین (ع)خاص مکتب و محل خاصی نیست، او کشته راه حق و انسانیت است و همین کافی است تا هر شنونده ای را به سوگواری برای او وادار کند. در این نوشته به  بخشی از این سوگواری ها ،در نقاط مختلف جهان  اشاره  می‌شود ...

در مناطق شیعه‌نشین هند ازجمله شهرهای « لکنهو» و « امرهه » و«کشمیر» عموماً مکان‌های ویژه‌ای ساخته می‌شود که به «امام‌باره» معروف است و تقریباً مکانی همچون تکیه و حسینیه در ایران است که عزاداری ماه محرم در آن‌ها برگزار می‌گردد. 

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×