محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از عوامل تحریف واقعه عاشورا سخن گفته است. او معتقد است با تمامی تحریف‎های صورت گرفته؛ با توجه به تعدد منابع مختلف، واقعه عاشورا یکی از قابل اعتماد ترین وقایع تاریخ است.

خانم ایوت بالدکینو، در یک خانواده مسیحی متولد شده و اهل استرالیاست. این خانم که نام خود را به ثریا تغییر داده است، از دلایل مسلمان شدنش و نقش امام حسین (ع) در هدایت خود می‌گوید.

دکتر ساشادینا اسلام شناس و استاد مذهبی دانشگاه ویرجینیا در گفت‌وگوی اختصاصی خود با سایت کرب‌وبلا از ندای هَل مِن ناصرٍ یَنصُرنی در فرای مرز‌های جغرافیایی صحبت کرد و گفت: «یاد امام حسین این قدرت را دارد که افراد را شفا دهد».

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به افشاگری‌ها و روشنگری‌های حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) گفت: این نقل که اسرا را یک ماه در شام نگه داشتند قطعا غلط است. 

نهضت سیدالشهدا (ع) و عهد شکنان

 دکتر محمدحسین رجبی دوانی

نهضت سیدالشهدا (ع) و عهد شکنان

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: نقش مهم خواص در شکل گیری واقعه عاشورا این نکته بود که این افراد باعث شدند تا توده‌های مردمی شکل گرفته به دور جناب مسلم بن عقیل (ع)، از هم گسسته شوند و قیام ایشان در هم شکسته شود که این نکته خود سرآغاز شکل گیری حادثه عظیم عاشورا بود.

جایگاه خواص در نهضت حضرت سیدالشهدا (ع)

 حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا

جایگاه خواص در نهضت حضرت سیدالشهدا (ع)

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: استاد سطوح عالی حوزه علمیه تصریح کرد: درس بزرگ نهضت عاشورا برای ما و در تمامی اعصار و نیز بررسی جایگاه افراد در این حرکت و پویش الهی این است که پیوسته می‌بایست در مسیر حق و عدالت گام برداریم و لحظه‌ای از تبعیت از امام و ولی خدا (عج) غافل نباشیم.

عاشورا در باور نخبگان جهان

 حجت الاسلام والمسلمین محمد اکبری

عاشورا در باور نخبگان جهان

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تصریح کرد: درس عاشورا و نهضت حضرت اباعبدالله (ع) تا همیشه تاریخ؛ درس آزادگی و عدالت خواهی و ذلت ناپذیری است که این امر؛ اساس نبوت تمامی انبیاء (ع) و کُتب آسمانی است.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: عضو هیئت علمی پژوهشگاه تقریب مذاهب اسلامی گفت: معاویه می‌خواست خلافت غاصبانه‌ای را که فراتر از رای عمومی اهل حل و عقد بود و با سلطه به دست آورده بود، تبدیل به سلطنت کند.

امام سجاد (ع) احیاگر فقه امامیه

 حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد یاوری

امام سجاد (ع) احیاگر فقه امامیه

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: استادیار گروه تاریخ و تمدن دانشگاه باقرالعلوم (ع) گفت: یکی از مهمترین اقدامات امام سجاد (ع) ارائه مفهوم دقیق امامت و کارکردهای علمی و آموزشی آن در برابر شاخصه‌های غلط حاکم بر جامعه اسلامی بود.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: دکتر علی سالمی استاد ادبیات عرب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مصاحبه با پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا عنوان کرد، بسیاری از شعرای بزرگ جهان عرب به واقعه عاشورا اشاره کرده‌اند. او معتقد است بسیاری از شعرای عرب دلباخته امام حسین (ع) بوده و هستند و اثر این اعتقاد در اشعار آنان به وضوح یافت می‌شود.

بایدها و نبایدهای سروده‌های آئینی

 میر جلال‌الدین کزازی

بایدها و نبایدهای سروده‌های آئینی

دکتر میرجلال‌الدین کزازی استاد ادبیات پارسی، یکی از پایدارترین نمونه‌ها در نمایش‌های ایرانی را نمایش‌های آئینی بر می‌شمارد که هر سال در ایران برگزار می‌شده است. وی معتقد است آهنگ‌ها و نمایش‌های آئینی ایران همواره هنرشناسان و کارگردانان نام‌دار باختر زمین را از زیبایی و پروردگی و ساختار سنجیده هنری به شگفت می‌آورده است.

شعر آئینی امروز وامدار اندیشه شاعران محب اهل‌بیت (ع) دیروز و با تکیه‌ بر باورمندی بنا شده است. در هر شهر و دیاری شاعران محب ولایت همواره وجود داشته‌اند؛ چهره‌هایی که از محتشم کاشانی گرفته تا عمان سامانی، از استاد سازگار، استاد شفق، زنده‌یاد شکوهی تا علی معلم و مرتضی اسفندقه و سید حمید برقعی و جوان‌ترها.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین از صدور مجوز برای برپایی 1940 موکب (چادر) برای اسکان روزانه بیش از یک میلیون و 664 هزار نفر زائر خبر داد و اعلام کرد: پذیرایی از زائران اربعین در عراق رسما از 28 مهرماه آغاز می‌شود.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: مسئول اجرایی صندوق قرض الحسنه زیارت گفت: صندوق با هدف ارائه وام سفر عتبات عالیات به افراد متقاضی تشرف به عتبات راه اندازی شده است و آرمانش ساختن روزی است که حسرت زیارت امام حسین علیه‌السلام به دل هیچ یک از محبین اهل بیت علیهم‌السلام باقی نماند.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: رجبی با بیان اینکه ما و دوستانمان در انجمن نمی‌خواستیم فقط تماشاچی این فضای معنوی باشیم، گفت: از سفر اول اربعین به بعد، تصمیم گرفتیم به صورت حداقلی هم که شده کاری انجام دهیم و نسبت به این اتفاق بزرگ بی‌تفاوت نباشیم.

کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ

 حجت الاسلام سید احمد موسوی

کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه حضرت عباس (ع) نسخه عینی ولایتمداری بودند، گفت: درباره قمربنی هاشم (ع) می‌گویند: «کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ» و این دلایل متعددی دارد ازجمله گره گشایی‌های ایشان در روز عاشورا.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: همزمان با دهه اول محرم، سلسله کارگاه‌های معارف حسینی در آکادمی زیتون با هدف شناخت بیشتر عظمت عاشورا از 20 -27 شهریور برگزار خواهد شد.

مسئول قرارگاه اربعین سامرا با اشاره به ماجرای مشارکت مردم اهل سنت سامرا در برپایی موکب‌های اربعین حسینی، از افزایش 30 درصدی تعداد موکب‌های مسیر سامرا در اربعین امسال خبر داد.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×