«فاطمه نانی زاد» شاعر آئینی کشورمان معتقد است هنوز آن توجه و تمرکزی را که مسئولان باید به شعر داشته باشند، ندیده‌ایم و با شرایط مطلوب فاصله داریم.

واقعه عاشورا اتفاقی است که در دنیای بزرگسالان و در فضای خشونت عربی رخ داده و برای گفتن آن حتماً رعایت ویژگی گروه سنی لازم است. مثلاً می‌شود گوشه‌ای از عاشورا را برای یک گروه سنی بگوییم و یک گوشه دیگر را برای یک گروه سنی دیگر بیان کنیم.

در تصویرگری کتاب‌های کودکان و نوجوانان با موضوعات دینی از جمله روایت عاشورا همواره مسئله چالش برانگیز، چهره‌نگاری معصوم (ع) بوده است. این مهم را می‌توان با تمهیداتی مرتفع کرد؛ یا پیکره معصوم (ع) را از پشت سر نشان داد و یا در صورت نشان دادن، وجهی الهی و آسمانی به معصوم (ع) داد.

سیدعلی شجاعی؛ نویسنده آیینی معتقد است که ادبیات عاشورایی کودک و نوجوان از مصادیق ادبیات آئینی است که به دلیل نوپا بودن هنوز راه و روش روشنی در پرداختن به آن تبیین نشده است.

معمولاً دو هدف در نگارش و تولید کتاب‌های عاشورایی ویژه کودک و نوجوان دنبال می‌شود؛ یکی انتقال مفاهیم و معانی ارزشی مورد تأکید اسلام و انسانیت به آنها و دیگری ایجاد محبت نسبت به اهل بیت (ع) در ضمیر ایشان که به این واسطه زندگی این بزرگان را سرلوحه زندگی خویش کنند.

در نگاه نخست شاید چنین تصور شود که برخی از مقاطع عاشورا به ویژه صحنه های غمبار و مصیبت بار آن در بازنمایی داستانی و ادبی برای کودک و نوجوان چندان مناسب نباشند اما باید گفت که تکنیک و هنر نویسنده می‌تواند شیوه روایتی را بیافریند که این وقایع را نیز برای این گروه سنی شنیدنی کند.

عاشورا با وجود همه اعتبار و ارزشی که دارد و سرشار از آموزه‌های تربیتی و اخلاقی است اما کارزار میان دو جبهه مخالف است که در آن خشونت و اعمال غیرانسانی نیز از سوی گروهی وجود دارد. برخی معتقدند که در نقل و پرداختن به همه این صحنه‌ها برای کودکان و نوجوانان باید ملاحظاتی اعمال شود و بیشتر به دنبال بازگویی صحنه‌هایی سرشار از عاطفه و احساسات برای آنها بود.

علی‌اکبر لطیفیان؛ شاعر آئینی با اشاره به اینکه همچنان تعریف مشخصی از شعر آئینی وجود ندارد گفت: با این وجود در اشعاری که مورد استفاده از سوی مادحین و روضه‌خوانان استفاده می‌شود باید علاوه بر سوز و گداز، قواعد ادبی نیز مورد توجه قرار گیرد.

از آنجا که اغلب آثار منثور در باب عاشورا تاریخ‌نگاری و مستند بر مقاتل است لذا بروز هر نوع خلاقیت از جمله متوسل شدن به صور خیال در بدو امر با واکنش های تندی مواجه می شود، در حالیکه اگر به کار بردن این امور در ادبیات عاشورایی، وهن به واقعه و ساحت امام معصوم (ع) نباشد، اتفاقاً کارگشاست.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×