کرب و بلا، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محسن غرویان؛ استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جمله امام حسین (ع) که فرمود: «یا شیعه آل سفیان ان لَم یَکُن لَکُم دینٌ و کُنتُم لاتَخافونَ المَعادَ فَکونوا اَحراراً فِی دُنیاکُم» گفت: شیعه به معنای پیرو است و خطاب حضرت در اینجا پیروان تفکر ابوسفیانی و معاویه و یزید است که قائل به تفکر مادی بودند.

 

وی ادامه داد: عمر بن سعد و عبیدالله بن زیاد نیز نمونه‌ای از پیروان این تفکر هستند و در حقیقت، حضرت با این خطاب خواستند مجموعه آنها را پیروان تفکر ابوسفیانی قرار دهند و در مقابل در تعریف حریت و آزادگی باید گفت که حدیث معروفی از امام علی (ع) است که فرمود: «لَا تَکُنْ عَبْدَ غَیْرِکَ وَ قَدْ جَعَلَکَ اللّهُ حُرّاً» یعنی بنده دیگری مباش، چون خداوند تو را آزاد آفریده است.  در نتیجه براساس این حدیث شریف، انسان باید از قید و بندهای مادی و دنیوی رها و عبد خدا باشد و این عبودیت پروردگار عین حریّت است.

 

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: آزادگی و آزادی حقیقی در پرتو بندگی خداوند برای انسان حاصل می‌شود به این معنا که بتواند از تعلقات و علاقه‌های دنیوی جدا شود و پا روی هوای نفس بگذارد که عین حریت است در نتیجه نفی تعلقات دنیوی و مبارزه با هواپرستی مراد امام حسین (ع) از «فکونوا احرارا فی دنیاکم» است.

 

او یزید و لشکریانش را مظهر اشرافیت و قدرت و شهوت و دنیاپرستی دانست و گفت: آن حضرت با بیان این جمله «یا شیعه آل سفیان ان لَم یَکُن لَکُم دینٌ و کُنتُم لاتَخافونَ المَعادَ فَکونوا اَحراراً فِی دُنیاکُم» خواستند تا به آنها بگویند که شخصیت آنها باید در حد انسان آزاده باشد نه اینکه تنها  به فکر خوردن و خوابیدن و قدرت و شهوت باشند.

 

غرویان تأکید کرد: ارزش‌های مشترک همان ارزش‌های فطری هستند مثلاً هر انسانی ظلم بر یتیم را محکوم می‌کند و به طور کلی ظلم بر انسان امر نکوهیده‌ای است و نباید به حقوق دیگران تعدی کرد در واقع عبارت «لَا تَکُنْ عَبْدَ غَیْرِکَ وَ قَدْ جَعَلَکَ اللّهُ حُرّاً» می‌تواند سرمشقی برای همه به ویژه مسئولان و قدرتمندان و مؤثران جوامع باشد؛ اینها باید طوری عمل کنند که ارزش‌های انسانی محفوظ بماند و افکار عمومی مردم از مسئولان و حکمرانان راضی باشند.

 

وی در ادامه گفت: آزادگی ریشه درونی و ذاتی در فرد دارد، به ویژه مسئولان باید در درون خود احساس شخصیت کنند، خودباختگی نداشته باشند در عین اینکه غرور و خودپسندی هم نداشته باشند و نوع شخصیت شهروند تا حد زیادی بستگی به مسئولان دارد؛ همچنانکه گفته شده است «الناس علی دین ملوکهم». در عین حال، افراد باید سرمایه‌های شخصیتی ذاتی اعم از علم، قدرت مالی، قدرت مادی، اتکا به تلاش و کوشش خویش در درون خود فراهم کنند ضمن اینکه فقر و گداصفتی نداشته باشند.

 

غرویان در پایان با اشاره به شیوع کرونا و شیوه عزاداری امام حسین (ع) در این شرایط گفت: برخی این مغالطه را می‌کنند که اگر در عزاداری امام حسین (ع) شرکت کنیم و براثر کرونا فوت کنیم، شهید محسوب می‌شویم. درحالیکه شیوه عزاداری و تکریم امام حسین (ع) باید متناسب با مقتضیات زمان و مکان باشد همچنانکه فقها برای حفظ سلامتی، روزه گرفتن را حرام می‌دانند. بنابراین عزاداری امام حسین (ع) باید برقرار باشد اما باید به شکلی برگزار شود که سلامتی مردم در خطر نیفتد.