حجت‌الاسلام علی پروانه گفت: با توجه به اجرای موفقیت‌آمیز طرح بهسازی مداحان، بعثه مقام معظم رهبری در نظر دارد به منظور بکار گیری داوطلبان مداحی از سراسر کشور جهت اعزام در معیت کاروان‌های عتبات عالیات، آزمون سراسری جذب مداحان را برگزار کند.

وی با بیان اینکه این آزمون بر اساس نیاز موجود و با توجه به اهداف اعلام شده طرح به اجرا در خواهد آمد، افزود: بهره‌گیری گسترده‌تر از وجود مداحان واجد شرایط مقتضی و تنوع‌بخشی به روند اعزام از طریق افزایش تعداد مداحان از اهداف برگزاری این آزمون است.

 

شرایط عمومی داوطلبان

وی گفت: اعتقاد و التزام عملی به اسلام و مذهب تشیع، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ؛ ولایت فقیه، برخورداری از حسن شهرت و معاشرت ، نداشتن سوء پیشینه و سابقه محکومیت در محاکم قضایی جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از توانایی جسمی و روانی و تأهل از شرایط عمومی داوطلبان اعلام شده است.

حجت‌الاسلام پروانه با بیان اینکه مداحانی که در طرح بهسازی شرکت کردند؛ ولی امتیاز لازم را کسب نکرده‌اند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، داشتن مدرک تحصیلی دیپلم یا قبولی پایه سوم حوزه، دارا بودن حداقل 30 سال و حداکثر 55 سال و ارائه گواهی پنج سال سابقه مداحی از کانون مداحان استان ، بسیج مداحان ، خانه مداحان را از شرایط اختصاصی داوطلبان برشمرد.

 

مراحل تکمیل ثبت‌نام و نحوه برگزاری آزمون

وی با بیان اینکه آزمون در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد، افزود: حوزه‌های برگزاری آزمون بر اساس به حدنصاب رسیدن تعداد داوطلبان در هر محل تعیین خواهد شد و ثبت‌نام به صورت اینترنتی و از طریق سایت آزمون به آدرسazmoon.hajj.irانجام می‌گیرد.

مدیر جذب و سازمان‌دهی معاونت امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ادامه داد: پس از ثبت‌نام اینترنتی (ورود اطلاعات و اسکن مدارک خواسته شده در سایت آزمون) در مرحله بعد لازم است تمامی داوطلبان اصل و کپی مدارک مذکور را در مراجعه حضوری به دفاتر نمایندگی بعثه محل سکونت خود تحویل دهند تا پس از تأیید و صحت سنجی مدارک ، مجوز شرکت در آزمون برای آن‌ها صادر شود.

وی اضافه کرد: هزینه شرکت در آزمون مبلغ 15 هزار تومان بوده که با استفاده از کارت‌های عضو شتاب و از طریق درگاه مدیریت جذب و سازمان‌دهی در سایت آزمون قابل پرداخت است.

 

مدارک مورد نیاز

این مسئول فرهنگی در بعثه مقام معظم رهبری، اصل و کپی مدرک تحصیلی، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه ، اصل و کپی کارت ملی، 6 قطعه عکس 4*3 جدید (مربوط به امسال)، دارای زمینه روشن و اصل گواهی 5 سال سابقه مداحی از مراکز ذیربط را از مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در این آزمون برشمرد.

 

مراحل سه گانه گزینش مداحان

وی آزمون کتبی ، آزمون شفاهی (مصاحبه) ، ارائه لوح فشرده از جلسه مداحی (سی‌دی صوتی، تصویری) را به عنوان مراحل سه گانه گزینش مداحان برشمرد.

منابع آزمون کتبی
مدیر جذب و سازمان‌دهی معاونت امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، شرط قبولی در آزمون کتبی را منوط به کسب حداقل 60 درصد امتیاز کل (با احتساب نمره منفی) عنوان کرد و افزود: تاریخ و اماکن، اعتقادات، احکام فقهی عمومی، اطلاعات عمومی و آداب مداحی منابع آزمون کتبی به شمار می‌آید.

مصاحبه

حجت‌الاسلام پروانه گفت: از داوطلبانی که در آزمون کتبی نمره قبولی را کسب نکرده‌اند در دو علمی؛ شامل تاریخ و اماکن، اعتقادات،احکام فقهی عمومی و اطلاعات عمومی و مهارتی؛ شامل صحیح خواندن قرآن و ادعیه و توانایی لازم در مداحی و قرائت اشعار مصاحبه به عمل می‌آید.

گفتنی است، نشانی و شماره تماس دفاتر نمایندگی‌های بعثه در مناطق بر روی سایت آزمون azmoon.hajj.ir قرار داده شده است و پست الکترونیکی azmoon@hajj.ir آماده دریافت نظرات و پیشنهادات و سؤالات داوطلبان است.