تکفیری‌های داعش طی روزهای گذشته دهها اثر تاریخی ازجمله یک تندیس بزرگ شیر را که در مقابل موزه شهر باستانی تدمر در استان حمص در مرکز سوریه قرار داشت، تخریب کرده‌اند.

«مأمون عبدالکریم» مدیر سازمان موزه‌ها و آثار باستانی سوریه گفت: این تندیس که شیر «اللات» نام داشت، یک اثر باستانی بدون جایگزین بود که ظاهراً در هفته گذشته نابود شده است.

وی افزود: اقدام روز شنبه گذشته تروریست‌های داعش در نابود کردن تندیس شیر اللات که یک اثر بی‌همتا با بلندای 3 متر و وزن 15 تن بود، جدی‌ترین جنایت آنها علیه میراث شهر باستانی تدمر به شمار می‌رود.

این تندیس در سال 1977 به وسیله یک هیأت باستان‌شناسی لهستانی در معبد اللات که یک الهه مربوط به دوره پیش از اسلام بود و به قرن نخست پیش از میلاد مسیح باز می‌گشت، کشف شد.

عبدالکریم افزود: با اینکه این تندیس با صفحه‌های فلزی و کیسه‌های شن برای محافظت از آن در برابر درگیری‌ها پوشانده شده بود، اما ما هیچ‌گاه تصور نمی‌کردیم که داعش وارد این شهر شده و آن را نابود کند.

اشغال شهر تدمر که از سوی یونسکو میراث جهانی شناخته شده است در 21 مه (31 اردیبهشت) به دست گروه تروریستی داعش، موجب نگرانی جهانی در باره سرنوشت آثار باستانی واقع در محدوده این شهر شد.

تاکنون شناخته شده ترین آثار باستانی این شهر دست نخورده باقی مانده؛ هرچند گزارش‌هایی در باره مین‌گذاری تروریست‌ها در اطراف اماکن باستانی آن منتشر شده است.

بیشتر آثار باستانی موجود در موزه این شهر پیش از ورود تروریست‌های داعش، تخلیه شد؛ با این حال، این گروه چند آرامگاه تاریخی مربوط به بزرگان دوره اسلامی را در هفته‌های اخیر تخریب کرده است.

این گروه روز پنج‌شنبه تصاویری منتشر کرد که در آن تروریست‌ها در استان حلب در شمال سوریه مشغول تخریب چند تندیس مربوط به تدمر بودند که به صورت قاچاق به این استان انتقال داده شده بود.

به گفته عبدالکریم، ظاهراً این آثار شامل 8 تندیس دزدیده شده از آرامگاه‌های باستانی تدمر بوده است.

یونسکو روز دوشنبه نیز اعلام کرد که تخریب اماکن و آثار باستانی به دست عناصر داعش و گروه های دیگر در مناطق جنگی ممکن است به منزله جنایت جنگی باشد.