تروریست‌های تکفیری بخشی از قلعۀ باستانی شهر حلب سوریه را که در فهرست آثار باستانی سازمان جهانی یونسکو ثبت شده است، با منفجر کردن یک تونل در اطراف آن، تخریب کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز یکشنبه گزارش داد گروه‌های تروریستی بامداد یکشنبه بخشی از این قلعه‌ی تاریخی را شهر حلب تخریب کردند.

در همین حال «رامی عبد الرحمن» رئیس گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد در این انفجار به ستون اصلی این قلعه خسارت‌هایی وارد شده است.

وی گفت که هنوز مشخص نیست کدام گروه پیکارجو این عملیات را انجام داده اما پس از این انفجار، درگیری‌های شدیدی میان تروریست‌ها و نیروهای ارتش در همین منطقه روی داد.

این در حالی است که در سال‌های اخیر تعدادی دیگر از ابنیه تاریخی و باستانی سوریه از سوی گروه‌های تروریستی تخریب شده است.

تروریست‌ها در ماه مه گذشته تونلی را که زیر هتل تاریخی «کارلتون» حفر کرده بودند، منفجر کردند که در این انفجار 14 تن از نیروهای ارتش سوریه جان باختند.

قلعۀ حلب که در قرن 13 میلادی ساخته شده یکی از شش اثر مهم باستانی سوریه به شمار می‌رود که در فهرست یونسکو ثبت شده است.

براساس اعلام سازمان ملل، در طول 4 سال گذشته گروه‌های تروریستی بیش از 300 اثر باستانی را در سوریه تخریب و میراث پیشینیان این سرزمین را به تاراج برده‌اند.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی‌های مرگبار است. براساس گزارش‌های منتشر شده، تاکنون بیش از 230 هزار نفر از مردم سوریه در این درگیری‌ها کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.