هرساله مراسم تعویض پرچم گنبدهای عتبات عالیات، با آداب و رسوم خاص خود انجام می شود و امسال همزمان با تعویض پرچم، صدها هزار نفر در بین الحرمین و اطراف حرمین حسینی و عباسی فریاد لبیک یا حسین سردادند تا به قول بسیاری از کربلایی ها امشب داعش و تفکر تکفیری بلرزد. 
محمد صالح الحیدری رییس دیوان وقف شیعه در این مراسم در هر دو حرم حسینی و عباسی حاضر شد و سخنرانی کرد. او با زیباترین واژه ها حسین (ع) و شهدای کربلا را توصیف کرد و خطاب به حضرت سید الشهدا از رزمندگانی سخن گفت که این روزها در حال نبرد با تروریست ها و تکفیری ها هستند و برایشان دعا کرد.
افضل الشامی معاون رییس حرم حسینی نیز در این مراسم از نیروهای داوطلب مردمی سخن گفت که هر سال در این مراسم حضور داشته و امسال هم آرزویشان حضور در مراسم تعویض پرچم بود. 
وی به همزمانی آغاز محرم با پیروزی اخیر نیروهای ارتشی و مردمی در منطقه جرف الصخر در شمال کربلا و جنوب بغداد که داعش از آنجا حملات تروریستی خود را به بغداد و کربلا سازماندهی می کرد، اشاره کرد و پیشنهاد کرد از این پس، جرف الصخر را به همین مناسبت 'جرف النصر' بنامند. 
در ادامه مراسم، گروه سرود عتبه (حرم) عباسی، شروع به قرائت سرود و نواختن نوای ویژه تعویض دو پرچم گنبدهای امام حسین (ع) و ابوالفضل العباس (ع) کردند و همزمان تمامی چراغ های حرمین حسینی و عباسی و بین الحرمین خاموش شد و تنها، نور افکن ها و چراغ های قرمز رنگ روشن ماند تا کربلا به رنگ اقیانوسی از خون در آید. 
در همین زمان صدای نوحه هایی از دو مداح معروف اهل بیت (ع) که در قید حیات نیستند، از بلندگوها شنیده شد که یکی شیخ هادی الکربلایی و دیگر حمزه الضغیر بود. 
در جریان تعویض پرچم، دستهای صدها هزار تن از کربلایی ها و زائران حسینی رو به آسمان بلند بود و فریاد لبیک یا حسین فضا را پر کرده و دقایقی بعد مراسم سینه زنی با مداحی نوحه خوانان شروع شد. 
گزارش از نجف اشرف نیز حاکی است، پرچم گنبد امیر المومنین علی (ع) نیز پس از نماز مغرب و عشاء تعویض شد که در این مراسم چند هزار تن شرکت داشتند.
از شهر بصره در جنوب عراق نیز گزارش کرد که بصره ای ها امسال برای اولین بار یک پرچم مشکی که در عراق بزرگترین پرچم محسوب می شود، به نشانه عزا در میدان الحریه این شهر به احتزاز در آوردند. 
این پرچم 22 متر طول، 16 متر عرض داشته و چوب آن 75 متر است. در این مراسم نمایندگان دیوان وقف شیعه، دیوان وقف سنی و نمایندگانی از کلیسای بصره حضور داشتند. 
مشابه این مراسم در کاظمین و سامرا نیز برگزار شده است.