به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا، انجمن اربعین اروپا امسال برای هشتمین سال پی‌درپی اقدام به ثبت نام و اعزام زائران و عاشقان امام حسین (ع) در ایام اربعین به کربلا از سراسر اروپا کرده است. این انجمن که توسط عده‎ای جوان دغدغه‎مند در اروپا شکل گرفته است، بدون هیچگونه توقعی از نهادها و مسئولان در داخل و خارج کشور، با تمام قدرت و با وجود تمام کاستی‎ها وارد میدان شد و هشت سال است که امورات اعزام زائران از سراسر اروپا را در قالب کاروان‌هایی پیش بردند. طبق گفته مسئولان این انجمن با توجه به فضایی که در این چند ساله در ایام اربعین شکل گرفته است، پرداختن و توجه به این مهم را وظیفه خود می‎دانند و با افتخار خادمی این خیل زوار را پذیرفته‎اند و همیشه شکرگزار این موهبت الهی نیز بوده‎اند. 

 «علی رجبی» مدیر انجمن اربعین اروپا در خصوص شکل گیری این انجمن و فعالیت‌های آن توضیحاتی ارائه داده که در ادامه تقدیم مخاطبان کرب‌وبلا می‌گردد:

 

اربعین زمانی است که شما باید از خانه و کاشانه خود جدا شوید و خود را در این مسیر قرار دهید تا بهره‌هایی بسیار فراوان‌تر از آنچه تا کنون می‌چشیدید، دریافت کنید.

 

 

علی رجبی درباره زمینه و نحوه شکل‌گیری انجمن اربعین اروپا گفت: انجمن اربعین اروپا هفت سال پیش راه‌اندازی و دو سال بعد رسمی شد. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که وقتی برای اولین بار با تعداد اندکی از دوستان در ایام اربعین به کربلا رفتیم و با این ماجرای عظیم اربعین آشنا شدیم، حس و حال عجیبی داشتیم و انگار وارد فضا و دنیایی دیگر شده بودیم. خودم بارها در مناسبت‌های مختلف مثل محرم، عرفه و ... به کربلا رفته بودم، اما زیارت امام حسین (ع) در ایام اربعین را تا حالا تجربه نکرده بودم که خدا راه زیارت اربعین را برایمان باز کرد و تازه فهمیدیم که باید چگونه زندگی کنیم، انگار خداوند بار دیگر ما را احیا کرده بود. اینگونه اربعین حسینی به تمام هست و نیست ما تبدیل شد.

به نظرم خدا با برپایی جریان عظیم اربعین این پیام را دارد به تمام جهانیان می‌دهد که ای مردم، شما در طول سال برنامه‌ها و مجالس متعددی را برای امام حسین (ع) برگزار می‌کنید، سینه می‌زنید، اشک می‌ریزید، دسته عزاداری راه می‌اندازید و ... اما اربعین زمانی است که شما باید از خانه و کاشانه خود جدا شوید و خود را در این مسیر قرار دهید تا بهره‌هایی بسیار فراوان‌تر از آنچه تا کنون می‌چشیدید، دریافت کنید. با مشاهده اربعین دیگر نمی‌توانستیم صرفا تماشاچی آن فضای معنوی باشیم، لذا تصمیم گرفتیم به صورت حداقلی هم که شده کاری انجام دهیم و خودمان را با این محبت الهی در این برهه از زمان همراه کنیم.

 

یکی از شیوه‌های تبلیغی ما پخش مستندهای مختلف و تصاویر زیبا از حال و هوای راهپیمایی اربعین است. ما با خودرو خودمان به مراکز اسلامی و به مساجد مختلف سطح شهر می‌رفتیم و فراخوان‌ها، تصاویر و مستندهای تهیه شده از راهپیمایی اربعین را پخش می‌کردیم.

 

 

بعد از اینکه با جریان اربعین آشنا شدیم این حس در ما به وجود آمد که نباید ساکت و بی‌تفاوت باشیم، بلکه باید به تکاپو بیافتیم و فعال باشیم. بی تردید با حضور در راهپیمایی اربعین این حس و حال ـ با تمام وجود ـ برای انسان ایجاد می‌شود که خداوند با حضور مردم در این فضای معنوی، انگار برای عالم و عالمیان برنامه‌هایی دارد. وقتی برای اولین بار از راهپیمایی اربعین برگشتیم، تصمیم گرفتیم سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم تا پیوسته در حس و حال ایام اربعین باشیم. معنویتی که در ایام اربعین در کربلا وجود دارد انگار در ایام دیگر نیست. وقتی رفتار مردم در راهپیمایی اربعین را دیدم به نظرم آمد که شاید این صحنه عظیم الهی آموزشگاهی برای عصر ظهور و مقدمه‌ای برای آن باشد؛ از ایثار و محبت، گشاده رویی، حس امنیت، شادی و ... همگی بیانگر این موضوع بود.

سال بعد یعنی دومین سال حضور در کربلا در ایام اربعین تعدادمان تقریبا دو برابر شد. در این سفر سعی کردیم از طریق ارتباط با برخی افراد، اطلاعاتمان را نسبت به این ماجرا افزایش دهیم، ببینیم کجاها نیاز به کمک‌های بیشتری دارد و چطور می‌شود به زوار امام حسین (ع) خدمت کرد. سپس اعضایی را مشخص کردیم و فعالیتمان را در حوزه اربعین حسینی به طور رسمی و منظم آغاز کردیم. تقریبا چهار سال پیش بود که به طور رسمی این انجمن به ثبت رسید، البته در ابتدا مخالف این کار بودیم از این جهت که نمی‌خواستیم اسم و رسمی از ما مطرح شود و مهم این بود که کاری برای حریم امام (ع) انجام دهیم، اما سرانجام با مشورت برخی اندیشمندان قانع شدیم که این انجمن را به صورت رسمی به ثبت برسانیم تا کارها رسمی‌تر و راحت‌تر پیش برود.

مدیر انجمن اربعین اروپا در خصوص رسالت و هدف از راه‌اندازی این انجمن در اروپا گفت: فعالیت‌های این انجمن در راستای وحدت بیشتر مسلمانان و همه ادیان و گروه‌های مذهبی در اروپا پیش می‌رود. علاوه بر این، ترویج فرهنگ حسینی و بهره‌مندی مردم اروپا از فضای نورانی اربعین حسینی، قدم برداشتن در راستای ظهور امام زمان (عج) و مفید بودن در این برهه زمانی برای امام (ع) از دیگر اهداف اصلی و اساسی این انجمن به شمار می‌رود. در حقیقت با قدم برداشتن در راستای ظهور امام (ع) است که فرهنگ و تفکر حسینی رشد می‌کند.

 

امسال هشتمین دوره فراخوان اربعین است. تاکنون از حدود 30 کشور برای راهپیمایی اربعین حضور داشته‌اند. تاکنون از کشورهای مختلف اعم از آمریکا، نیوزلند، استرالیا، کانادا، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه، اسکاندیناوی، ایسلند و همچنین کشورهای آمریکایی و آفریقایی ثبت‌نام داشته‌ایم.

 

 

رجبی، قرارگاه اصلی این انجمن را در هلند معرفی کرد و گفت اما فعالیت‌های این انجمن در 35 کشور جهان برگزار می‌شود.

مدیر انجمن اروپای اربعین در خصوص اینکه چگونه برنامه‌هایتان را اطلاع‌رسانی می‌کنید گفت: یکی از شیوه‌های تبلیغی ما پخش مستندهای مختلف و تصاویر زیبا از حال و هوای راهپیمایی اربعین است. ما با خودرو خودمان به مراکز اسلامی و به مساجد مختلف سطح شهر می‌رفتیم و فراخوان‌ها، تصاویر و مستندهای تهیه شده از راهپیمایی اربعین را پخش می‌کردیم. با وجود برخی سختگیری‌ها، بی مهری‌ها و هزینه‌های اندک اما بارها و بارها شاهد معجزاتی بودیم، از نوع ویزا گرفتن بگیرید تا تهیه محل اسکان و بلیت هواپیما و ...، ما می‌خواستیم صفر تا صد کار اعزام زوار را خودمان انجام بدهیم تا آنان اصلا دچار سختی و زحمت نشوند. باید به این نکته تأکید کنم که اگر برای اربعین درست کار بشود خودش بهترین شیوه برای مقابله با دشمنان است. متأسفانه هنوز برای اربعین درست کار نکرده‌ایم، حالا هر قدر رسانه‌های غربی بیایند و در قبال اربعین سکوت کنند راه به جایی نخواهند برد.

رجبی در خصوص هزینه‌های این سفر گفت: هزینه‌ها را خود افراد متقبل می‌شوند البته برای این‌که فشار مالی کمتری ایجاد بشود و همه علاقه‌مندان بتوانند به کاروان اربعین بیایند و امکان ثبت نام داشته باشند، چون همه در یک سطح مالی نیستند، در طول سال بچه‌های انجمن تمام شرکت‌های هواپیمایی را رصد می‌کنند تا بتوانند با کمترین هزینه زائران را اعزام کنند و مشکلات مالی زیادی برایشان نباشد. گاهی پیش می‌آمد که هزینه‌ها بیشتر می‌شد، خودمان دست به کار می‌شدیم و هر کسی از دوستان در حد توانش هر قدر که می‌توانست کمک می‌کرد تا کار پیش برود.

رجبی در پایان صحبت‌های خود گفت: امسال هشتمین دوره فراخوان اربعین است. تا کنون از حدود 30 کشور برای راهپیمایی اربعین حضور داشته‌اند. تا کنون از کشورهای مختلف اعم از آمریکا، نیوزلند، استرالیا، کانادا، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه، اسکاندیناوی، ایسلند و همچنین کشورهای آمریکایی و آفریقایی ثبت‌نام داشته‌ایم.