به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌و‌بلا، صبح سه‌شنبه گذشته بود که گروه‌های عتبات مقدس، شامل آستان‌های مقدس حسینی، عسکری و عباسی در 16 ماه رجب برای برگزاری این جشنواره به شهر کارگل رسیدند تا روز پنج‌شنبه ششمین نسخه جشنواره فرهنگی امیرالمؤمنین (ع) را با شعار "امیرالمؤمنین اولین زاهد و اولین عابد" در ساختمان حوزه علمیه اثنی عشریه برگزار کنند.
با انتشار خبر رسیدن گروه نمایندگان عتبات مقدس به کارگل، مردم این شهر که از پیش منتظر رسیدن میهمانان خود از عتبات مقدس اهل بیت بودند؛ از پیر و جوان، زن و مرد و کودک و بزرگسال همه به استقبال آمدند و از شهر لهله تا رسیدن به کارگل، میهمانان خود را با اشک شوق و ولایت خود نسبت به اهل بیت (ع) همراهی کردند و با سر دادن شعارهایی به میهمانان خود خوشامد گفتند.

 

6613-ecf721e5cbc0ecd24b07dc.jpg

 

مراسم افتتاحیه در حوزه علمیه اثناعشری
مراسم افتتاحیه جشنواره در صبح روز پنج‌شنبه برگزار شد و در ابتدای مراسم پرچم گنبدهای مطهر حرم امام حسین و حضرت عباس علیهما السلام در دروازه ورودی حوزه علمیه اثناعشری برافراشته شد و شرکت کنندگان در جشنواره در صحن اصلی حوزه علمیه و خیابان‌های اطراف آن حاضر شدند تا این جشنواره با حضور شخصیت‌های علمائی و حوزوی و دانشگاهی و مردم دوستدار اهل بیت (ع) در شهر کارگل آغاز شود.
در این مراسم سید عقیل عبدالحسین الیاسری رئیس گروه حرم حضرت عباس (ع) به عنوان نهاد برگزار کننده این جشنواره در سخنان خود گفت: امام علی (ع) خیمه‌ای است که با وجود مسافت زیاد و اختلاف زبان ما را در کنار شما جمع کرده و در واقع این محبت و انسانیت علوی است که ما را متحد ساخته است.

 

ثث.jpg

 

وی افزود: این جشنواره درباره شخصیتی برگزار می‌شود که عقل‌ها و قلم‌ها از شناخت عمق راز او ناتوان است و چگونه شناخته شود شخصیتی که رسول خدا (ص) درباره او فرمود: «خدا را کسی جز من و تو نمی‌شناسد و مرا کسی جز خدا و تو نمی‌شناسد و تو را کسی جز خدا و من نمی‌شناسد» و از این رو ما چگونه می‌توانیم به حقیقت معرفت این شخصیت بزرگ اسلام دست بیابیم جز این‌که به اندازه توان خود از این دریای عمیق توشه‌ای برداریم.

 

ق1.jpg

 

در ادامه این مراسم که در حوزه علمیه اثناعشری کارگل برگزار شد، شیخ ناظر مهدی محمدی رئیس جمعیت علمای اثناعشری در سخنان خود ضمن خوشامد به میهمانان عتبات مقدس ائمه در عراق گفت: ما افتخار می‌‌کنیم که خادم خادمان عتبات مقدس اهل بیت (ع) باشیم و اعلام می‌کنیم که کشور و شهر ما با قدم‌های شما نورانی شده و تمام این‌ها از برکات ائمه (ع) است و این جشنواره برای ما لحظه‌ای تاریخی است که هیچ گاه از یاد نمی‌رود.
در بخش دیگر برنامه شیخ تسلیم عارف به نیابت از اهل سنت شهر کارگل گفت: امام علی (ع) الگوی برتر ایمان و جهاد و اراده راستین الهی پس از پیامبر است و ما به حضور گروه عتبات مقدس عراق در شهر خود افتخار می‌کنیم.
در این مراسم شیخ نظیر احمد نظیر شریف به نیابت از مردم شهر لهله، شیخ صادق بلاغی رئیس جمعیت امام صاحب الزمان و شیخ محمدباقر شاه به نیابت از طایفه صوفیه شهر کارگل نیز در سخنان خود به گروه عتبات مقدس عراق خوشامد گفتند.

 

فف.jpg

 

برپایی بزرگ ترین نماز جماعت تاریخ کارگل
در ادامه مراسم افتتاحیه و با فرا رسیدن هنگام نماز ظهر و عصر، مدرسه علمیه اثناعشری کارگل شاهد برپایی بزرگ ترین نماز جماعت خود بود که شمار زیادی از مؤمنان با حضور در تمام صحن‌ها و طبقات این مدرسه در آن شرکت داشتند.
این نماز به امامت حجت الاسلام سید ابراهیم فاضل امام جماعت حرم مطهر امام حسین (ع) برپا شد و پس از برپایی نماز همچون برنامه همیشگی این جشنواره در سال‌های گذشته دعای کمیل با حضور مردم قرائت شد.
شیخ نظیر محمد مهدی مسئول حوزه علمیه اثناعشری درباره برپایی این نماز گفت: حوزه علمیه ما از زمان تاسیس تا کنون شاهد برپایی نمازهای جماعت زیادی بوده که برخی از آن‌ها نیز باشکوه و پرجمعیت بوده‌اند، اما باید گفت که در این روز مبارک و در سالروز بزرگداشت میلاد امام علی (ع) حوزه اثناعشری شاهد برپایی بزرگ ترین نماز جماعت تاریخ خود بود و این‌ها از برکت صاحب این مراسم و جشنواره یعنی امیرالمؤمنین (ع) است.

 

718.jpg

 

برپایی نمایشگاه تولیدات فکری و فرهنگی
یکی از فعالیت‌های ششمین جشنواره فرهنگی امیرالمؤمنین (ع) در شهر کارگل، برپایی نمایشگاه تولیدات و آثار فکری و فرهنگی عتبات مقدس حسینی، عسکری و عباسی (ع) بود که این برنامه نیز با استقبال پرشور مردم روبرو شد و در این نمایشگاه آثاری همچون کتاب‌ها و کتابچه‌ها و مجلات و بروشورها و تصاویر تولید شده توسط عتبات سه گانه به زبان‌های انگلیسی و اردو عرضه شد.
در این نمایشگاه در هر غرفه صندوقی برای دریافت پیام‌ها و نامه‌های دوستداران اهل بیت (ع) قرار داده شد تا این نامه‌ها و عریضه‌ها پس از پایان جشنواره به ضریح‌های مطهر اهل بیت (ع) در عراق منتقل شوند.
سید عقیل عبدالحسین الیاسری رئیس گروه حرم حضرت عباس (ع) گفت: برپایی نمایشگاه‌های مختلف فکری و فرهنگی یکی از مهم ترین فعالیت‌های جشنواره است و ما برنامه‌ریزی زیادی برای برپایی این نمایشگاه‌ها انجام داده‌ایم، زیرا برای اولین بار است که نمایشگاهی با این حجم و ابعاد در این شهر برگزار می‌شود و برای ما فرصتی مغتنم بود تا عتبات مقدس را به مردم معرفی کنیم و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهیم.

 

447.jpg

 

مراسم معنوی در مدرسه دینی امام خمینی
برنامه دومین روز فعالیت‌های این جشنواره حضور گروه عتبات در مدرسه دینی امام خمینی بود تا طی مراسمی با شکوه پرچم متبرک گنبد مطهر حرم حضرت عباس (ع) در این مدرسه برافراشته شود و این مراسمی بود که مردم با اشتیاق فراوان منتظر برگزاری آن بودند و به همین منظور از ساعت‌های آغازین صبح در این مدرسه و اطراف آن حاضر شده بودند تا نشانی از حرم مولای خود را ببینند و به آن تبرک بجویند.
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی به نمایندگی از عتبات سه گانه شرکت کننده در جشنواره گفت: به خاطر حضور در میان جمع دوستداران اهل بیت (ع) و دل‌های سرشار از ایمان شما بسیار خوشحالم و تردیدی ندارم که این محفل از محافل ذکر و یاد خداوند است و برپایی چنین مراسم‌هایی از بزرگ ترین عوامل رضایت خداوند و نزدیک به او است.
در بخش بعدی این مراسم پرچم متبرک حرم مطهر حضرت عباس (ع) با مشارکت نمایندگان عتبات مقدس در میان گریه و اشک و فریاد شیعیان و عاشقان اهل بیت (ع) برافراشته شد و پس از آن زیارت امام حسین و برادرش عباس (ع) قرائت شد.
گروه نمایندگان عتبات مقدس پس از این مراسم به مدرسه دینی شهید مطهری رفته و مراسم مشابهی را با حضور مردم در این مدرسه برپا کردند.

 

663.jpg

 

توسل به امامین عسکریین (ع) در شهر سانکو
یکی دیگر از فعالیت‌های ششمین جشنواره امیرالمؤمنین (ع) مراسم معنوی اهتزاز پرچم متبرک حرم امامین عسکریین (ع) در شهر سانکو بود.
شهر سانکو از توابع شهر کارگل است که در فاصله 50 کیلومتری آن قرار دارد و حدود 10 هزار نفر جمعیت شیعه دارد که در سومین روز جشنواره میزبان گروه‌های عتبات مقدس اهل بیت (ع) بود.
مردم این منطقه به محض شنیدن خبر آمدن گروه‌های عتبات مقدس به شهر خود در دو طرف راه دسترسی به حسینیه صاحب الزمان صف بستند تا از میهمانان خود به خوبی استقبال کنند.
مراسم شهر سانکو با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و پس از آن شیخ باسم کربلائی به نیابت از گروه‌های عتبات مقدس به مردم شهر سانکو به خاطر چنین عشق و ارتباط قوی با اهل بیت و امام علی (ع) تبریک گفت و از آن‌ها خواست این روحیه ولائی را حفظ کنند که مایه نجات آن‌ها خوهد بود.

 

991.jpg

 

برگزاری محفل قرآنی
کمیته برگزار کننده جشنواره امیرالمؤمنین (ع) در میان برنامه‌های خود بخشی را نیز به قرآن کریم اختصاص داد و محفلی قرآنی را با حضور قاریان قرآن کریم از عتبات مقدس برگزار کرد که با استقبال مردم روبرو شد، چرا که مردم کارگل علاقه فراوانی به شنیدن صدای قرآن دارند.
در این راستا اولین محفل قرآنی در مصلای مهدیه شهر سانکو برگزار شد و پس از برافراشته شدن پرچم متبرک حرم حضرت عباس (ع) و قرائت زیارت، برنامه محفل قرآنی توسط قاریان عتبات مقدس برگزار شد و پس از آن نیز محفل قرآنی دیگری در مدرسه جعفریه برگزار شد.


666.jpg

 

دیدار با علمای کارگل
در میان برنامه‌های این جشنواره یک برنامه نیز به دیدار با علما و طلاب کارگل اختصاص یافت.
در این برنامه و دیدار علمائی گروه‌های عتبات مقدس میهمان علما، روحانیون و طلاب حوزه علمیه اثناعشری شدند.
در این دیدار حجت الاسلام سید مهدی موسوی به نیابت از علما و طلاب کارگل ضمن خوشامدگویی به گروه‌های عتبات مقدس گفت: شما با آمدن خود به کارگل ما را خوشحال و شاد کردید و شادی را به تمام منازل شهر ما آوردید و البته با مشاهده پرچم‌های متبرک امام حسین و حضرت عباس و امامین عسکریین (ع) شادی مردم این شهر دو چندان شد و اکنون ما به خاطر این پرچم‌های متبرک به دیگران مباهات می‌کنیم و به این خاطر از شما متشکریم که رنج این سفر را تا رسیدن به شمال هند متحمل شدید.

 

7771.jpg