به گزارش خبرنگار اعزامی کرب‌و‌بلا، 800 خادم حسینی از 18 کشور دنیا در چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در هرمزگان حضور یافتند.

علی فروغی رئیس اجلاس و رئیس بسیج سازمان صداوسیما در مراسم اختتامیه از برگزاری پانزدهمین دوره این اجلاس در اصفهان خبر داد و در انتهای مراسم استاندار اصفهان پرچم اجلاس را به این استان برد.

همچنین علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما در اختتامیه اجلاس پیرغلامان حاضر شد و از برکت حماسه حسینی در انقلاب و جنگ فرهنگی سخن گفت.

علی عسگری در مراسم اختتامیه طی سخنانی گفت: حماسه حسینی حماسه اخلاص و عشق ورزیدن در راه خداست. امام حسین (ع) همیشه پرچم عزت داشته و چراغ هدایت بوده است. او شعله فروزان مبارزه در برابر طاغوت زمانه بود.

وی تأکید کرد: دشمنان ما جنگ فرهنگی را علیه مردم راه‌اندازی کردند. هرکسی متوسل به امام حسین (ع) شد و در راه او قرار گرفت، از دسیسه‌های دشمن مصون ماند. اگر حماسه حسینی نبود بسیاری از جوانان ما در جنگ فرهنگی و بی‌دینی از دست رفته بودند.

استاندار هرمرزگان: درک درست از شرایط زمان از مهم ترین اهداف قیام امام حسین (ع) بود
در بخش دیگری از این مراسم، جاسم جادری استاندار هرمزگان اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین رسالت‌های مداحان اهل‌بیت (ع) و خادمان سید الشهدا (ع) تبیین درست اهداف قیام حسینی است که باید در همه مقاطع مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی گامی بلند در این زمینه به شمار می‌رود، افزود: بیش از 800 پیرغلام و خادم حسینی از 17 کشور جهان و از جمله میهن اسلامی‌مان در این اجلاس حضور باشکوهی یافتند و بدون شک این حضور زمینه‌ساز رشد و تعالی مراسمات معنوی را به‌دنبال خواهد داشت.

استاندار هرمزگان ادامه داد: اهداف نهضت ابا عبدالله الحسین (ع) که همانا احیای مظاهر و نشانه‌های اسلام ناب محمدی، اصلاح و بهبود وضع جامعه اسلامی و زندگی مردم، مبارزه با مستکبران اموی و فراهم ساختن زمینه برای اجرای احکام اسلامی بود، باید به طور دقیق در منابر و مراسمات مذهبی تشریح شود تا فلسفه قیام کربلا برای همیشه تاریخ باقی بماند.

جادری، درک درست از شرایط زمان را یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) عنوان و خاطرنشان کرد: هر پژوهشگر و پرسشگری که بخواهد پیرامون فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (ع) بررسی و کنکاش کند باید مطالعه و نگاه جامعی به شخصیت ارزنده امام حسین (ع) داشته باشد تا با تعمق در ابعاد شخصیتی آن امام عزیز به ابعاد قیام او پی ببرد.

اجلاس بندرعباس با اصول اقتصاد مقاومتی برگزار شد
در ادامه مراسم بهروز اکرمی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان در مورد روند اجرایی برگزاری این دوره در بندرعباس گفت: در سال گذشته استاندار هرمزگان به نیابت از مردم بزرگ استان هرمزگان سعادت میزبانی از پیرغلامان و خادمان حسینی را دریافت کرد که این دو روز در تاریخ استان هرمزگان دو روز ماندگار خواهد بود.

وی افزود: پس از دریافت این میزبانی، مقدمات و برنامه‌ریزی‌های اجلاس چهاردهم شکل گرفت و در سه محور برگزاری شایسته اجلاس، میزبانی در تراز مردم هرمزگان و استفاده از امکانات داخلی استان برای برگزاری و میزبانی برنامه‌ها را پیگیری کردیم.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان از تلاش 9 کمیته برگزاری این اجلاس تقدیر و بیان کرد: بیش از 650 نفر میهمانان گرامی از سایر نقاط کشور و قریب به 100 نفر از شهرستان‌های استان و 35 نفر از 17 کشور جهان در این اجلاس حضور دارند.

اکرمی ادامه داد: برای پذیرایی از میهمانان این اجلاس از امکانات همه دستگاه‌ها اجرایی استفاده شد تا این اجلاس منطبق با اصول اقتصاد مقاومتی برگزار شود.

برگزیدگان چهاردهمین اجلاس پیرغلامان حسینی معرفی و تجلیل شدند
در قسمت دیگری از برنامه برگزیدگان چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی معرفی و از سوی رئیس رسانه ملی و با حضور مقامات و مسؤولان استانی تجلیل شدند.

سید حسین العماد از کشور یمن، بوس اوتس از ترکیه، شیرزاد عبدالولی از افغانستان، نذیر رهبر از کشور هندوستان، سید عبدالعزیز عبدالموسوی از عراق از خادمان حرم امام حسین(ع)، علی الجراح از عراق، شهرزاد دوربین از کشور سوریه، محمد جاوید نوروز زاده افغانستان، سید نوسنی از کشور هندوستان، حسن حسن از بعلبک لبنان از برگزیدگان خارجی اجلاس چهاردهم بودند.

همچنین از موبد رستم کاووسیان زاده از موبد (آتشکده زرتشتیان) یزد، ماموستا محمدامین میرزایی زاده از کردستان و مولوی محمد صدیق فهیمی از علمای اندیشمند هرمزگان نیز در مراسم اختتامیه این اجلاس تجلیل شد.

در بخش انتهایی این مراسم نیز با پخش کلیپی از خطیب ملی عاشورایی، آیت الله مصطفوی مسن‌ترین پیر غلام حسینی با 123 سال سن بعنوان چهره ماندگار اجلاس پیرغلامان حسینی تجلیل و نشان تجلیل از این پیر غلام حسینی به نمایندگی به فرزندش اهداء شد.

رونمایی از انیمیشن ناسور
در یکی از بخش‌های اصلی برگزاری مراسم اختتامیه اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی در بندرعباس از انیمیشن ناسور با موضوع شهادت سید و سالار شهیدان در دشت کربلا در روز عاشورا رونمایی شد.