گروه تروریستی داعش با حمله به موزه‌ای در شهر موصل آثار بسیار باارزش و تاریخی را به وسیله پتک و ابزار دیگر نابود کرد.

این گروه تروریستی که شهر موصل را «ولایت نینوا» و مرکز امارت خودخوانده خویش نامیده است با انتشار ویدئویی که در موزه موصل تهیه شده، مجسمه‌های تاریخی را بُت‌هایی عنوان کرده که آشوری‌ها آنها را به عنوان خدایان خود عبادت می‌کنند.

یکی از تروریست‌های داعش در این فیلم می‌گوید: پرستیدن این بت‌ها شرک محسوب می‌شود و براین اساس که پیامبر(ص) به ما دستور داده آنها را ویران می‌کنیم.

مجسمه‌های موجود در این موزه که دهها داعشی آنها را تخریب کردند از آثار بسیار قدیمی تمدن کهن عراق بود، به صورتی‌که تاریخ یکی از مجسمه‌ها به قرن نهم قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

تروریست‌های داعش درحالی خود را بُت شکن نشان داده‌اند که بسیاری از اشیاء تاریخی را به سرقت برده و در بازارهای اروپایی می‌فروشند.

درهمین رابطه روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد که تقریبا صد فقره اشیاء دست ساز که از موزه‌های عراق و سوریه به غارت رفته است، به انگلیس قاچاق شده و به منظور کسب درآمد برای فعالیت‌های این گروه افراطی به فروش رسیده است.

این اقلام که گفته می‌شود در لندن فروخته شده است، شامل سکه‌های طلا و نقره و بیزانسی، ظرف سفالی رومی و ظروف بلوری به ارزش صد‌ها هزار دلار بوده است.

گفته می‌شود، این اشیاء‌ از طریق ترکیه، اردن و لبنان قاچاق می‌شود،‌‌ همان مسیرهایی که از آن‌ها برای قاچاق انسان، سلاح و مواد مخدر استفاده می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است که این آثار باستانی و تاریخی، هم اکنون پرستیده نمی شوند بلکه به عنوان اسناد تاریخی و مردم شناختی، هویت و پیشینه یک ملت کهن را نشان می دهند. 

گرچه از فرقه ای که مرقد اهل بیت و اصحاب پیامبر(ص) را ویران می کند انتظار نیست که به آثار باستانی و مجسمه های تاریخی رحم نماید.