رأس‌ الحسین از اماکن مورد احترام شیعیان و محبان اهل‌بیت عصمت و طهارت در مصر که بنا به قولی محل دفن سر مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است در آستانه ولادت باسعادت پیامبر(ص) میزبان زائران و دوستداران ائمه اطهار(ع) است.

«طاهر الهاشمی» یکی از شیعیان برجسته مصر نیز درباره ولادت باسعادت پیامبر(ص) در مصر گفت: شیعیان همراه با اهل تسنن و صوفی‌ها میلاد پیامبر اکرم(ص) را در مسجد الحسین قاهره جشن خواهند گرفت.

وی افزود: با وجود آنکه شیعیان در صحنه سیاسی و دینی مصر حضور ضعیفی دارند، اما در تلاش هستند تا با انجام فعالیت‌هایی، بر آزادی دینی خود تاکید کنند.

در جوار رأس الحسین مسجد بزرگی با معماری کم‌نظیر و با همین نام یعنی رأس‌ الحسین بنا شده است این مکان مقدس اکنون مأوای دوستداران اهل‌بیت(ع) در قاهره است.

مسجد الحسین که در قاهره قدیم و در منطقه الحسین قرار گرفته سال 553 هجری شمسی در دوران خلافت فاطمیان بنا شده است. در درون این مسجد ضریحی قرار دارد که منتسب به محل دفن سر امام حسین (ع) است. هرچند اختلاف نظرهایی درمورد محل دفن رأس شریف وجود دارد. مطابق یکی از روایت‌ها خلفای فاطمی که پیرو مذهب شیعه اسماعیلی بودند با آغاز جنگ‌های صلیبی از ترس آسیب رسیدن به سر سیدالشهداء (ع)، رأس شریف امام حسین(ع) را از شهر عسقلان در فلسطین به قاهره منتقل و بر آن مقبره‌ای بنا کردند و کنار آن مسجد الحسین را ساختند.