پلیس مالزی از زمان آغاز مقابله با شهروندان این کشور که قصد پیوستن به گروه تروریستی داعش را دارند تاکنون دستکم 50 نفر را بازداشت کرده است.
براساس تحقیقات پلیس مالزی که روز شنبه در رسانه های مالزی منتشر شد، برخی از این افراد وام هایی تا سقف 100 هزار رینگیت دریافت کرده اند و تمام اموال خود را نیز برای حرکت به سوریه از طریق ترکیه به فروش رسانده اند.
'ایوب خان مایدین' معاون بخش ویژه مبارزه با تروریسم پلیس مالزی نیز تایید کرد که مالزیایی برای حرکت به سوریه و عراق به منظور همکاری با تروریست های داعش وام هایی از بانک های این کشور دریافت می کنند.
بررسی پلیس مالزی نشان می دهد دستکم پنج نفر از شهروندان این کشور پیش از سفر 100 هزار رینگیت وام دریافت کرده اند و وسایل خود را نیز فروخته اند.
به نوشته تارنمای 'نیو استریت تایمز' مالزی، منابع نزدیک به پلیس اعلام کردند بسیاری از این تروریست ها با قصد مرگ عازم سوریه شده بودند و برنامه ای برای بازپرداخت این وام ها نداشتند.
ایوب خان در ادامه گفت که هر جوان 20 ساله تروریست مالزیایی برای رفتن به سوریه پنج هزار رینگیت وام دریافت کرده و دو هزار رینگیت آن را برای خرید اسلحه 'ا.ک 47' هزینه کرده است.
وی براساس اطلاعات دریافتی پلیس مالزی اعلام کرد گروه تروریستی داعش به هر مالزیایی و اعضای تروریست دیگر این گروه کمک هزینه ای به صورت ماهانه پرداخت می کند.
یکی از منابع خبری 'نیو استریت تایمز' نیز گفت پلیس ضد تروریستی مالزی هم اکنون بر مدارس مذهبی و یتیم خانه ها به عنوان مراکزی که امکان دارد فعالیت هایی برای جمع آوری کمک به تروریست های داعش انجام شود، نظارت دارد.
مقامات مالزی از هفته گذشته تدابیر امنیتی و بازرسی در ایستگاه های ورود و خروج به این کشور را پس از عملیات تروریستی در پاکستان و گروگانگیری در سیدنی استرالیا برای مقابله با افراط گرایان و تروریست ها افزایش داده است.
آمار رسمی نشان می دهد هم اکنون دستکم 39 تبعه مالزی در عراق و سوریه با تروریست های داعش همکاری می کنند و ده ها نفر نیز در این کشور به اتهام کمک به این گروه تروریستی و یا اقدام برای سفر به سوریه و پیوستن به تروریست ها بازداشت شده اند.
آمار غیررسمی حکایت از آن دارد که دستکم 100 مالزیایی با تروریست های داعش همکاری می کنند.
مالزی چندی پیش دو مرد را به اتهام تامین برخی منابع مالی تروریست های داعش به دادگاه برد.