مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از افزایش تدریجی ظرفیت اعزام به عتبات عالیات عراق برای ایام تاسوعا و عاشورا درصورت جوابگو بودن امکانات کربلا و نجف خبر داد.

محسن نظافتی با بیان این‌که ظرفیت‌های اعزام به عتبات در عید غدیر، ایام تاسوعا و عاشورا در حال تکمیل است و ثبت نام در کاروان‌های اعزامی به عتبات این دوره همچنان ادامه دارد، افزود: چنانچه امکانات کربلا و نجف جوابگو باشد با توجه به استقبال زائران ایرانی برای اعزام به عتبات در این مناسبت‌ها، به‌صورت تدریجی به ظرفیت اعزام در این ایام اضافه می‌کنیم که متقاضیان بتوانند ثبت‌نام کنند.

او درباره‌ی برنامه‌ریزی برای اعزام زائران ایرانی به عتبات در ایام اربعین اظهار کرد: شورای ساماندهی اربعین پیش از اربعین سال گذشته با مدیریت سازمان حج و زیارت جلسات متعدد و مستمر داشته و برنامه‌ریزی‌های لازم در این‌باره در حال انجام است که مصوبات و اخبار این جلسات در زمان لازم به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی یادآور شد: از 23 تیرماه همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان که اعزام‌های عتبات پس از توقف دو هفته‌ای از سرگرفته شد تاکنون هیچگونه حادثه و حتی تصادفی برای زائران ایرانی عتبات رخ نداده است.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به قرارداد امنیتی که برای حفاظت از زائران ایرانی با طرف عراقی داریم، با وجود این‌که محل تردد زائران ایرانی از مرزهای کشور و بالعکس و مسیرهای بین نجف و کربلا عاری از حضور نیروهای متجاوز تکفیری داعش است، اما زائران با رعایت مسائل امنیتی در این مسیرها تردد می‌کنند و در این‌باره هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

او در ادامه از حضور 14 هزار زائر ایرانی در اعیاد عرفه و عید سعید قربان در عتبات و افزایش 150 درصدی اعزام به عتبات در این مناسبت‌ها خبر داد و یادآور شد: از ششم مهرماه اعزام کاروان‌های زمینی از طریق مرزهای چزابه و مهران به سمت عتبات آغاز شده و در این مناسبت‌ها حضور زائران ایرانی در عتبات که از سراسر کشور به‌ صورت زمینی و هوایی به عراق اعزام می‌شدند، چشم‌گیر بوده است.

وی گفت: برخلاف برخی اخبار، در ایام عرفه و عید قربان حضور زائران ایرانی در حرم امام‌حسین(ع)، بین‌الحرمین و اطراف آن بویژه در منطقه زینبیه که مراسم خاص روز عرفه در آنجا توسط بعثه مقام معظم رهبری صورت گرفت، قابل توجه بود.

نظافتی وضعیت امنیتی عراق را در ایام عرفه و عید قربان آرام و بی‌مشکل توصیف کرد و افزود: زائران با آرامش کامل سفر خود را انجام دادند و در مراسم عرفه و عید قربان حضور گسترده داشتند و با گذشت زمان یک هفته از این مراسم، تمام زائران که در این مناسبت به عراف رفته بودند، به کشور بازگشتند.