داشتن امکانات و زمینه، نعمت بزرگی است اما اگر دو چیز وجود نداشته باشد، این امکانات به حال ما هیچ سودی نخواهند داشت و آن دو چیز عبارتند از:

آگاهی و شناخت صحیح از چنین امکاناتی و نیز توان بهره‌برداری از آنها. برای مثال، اگر کشوری نفت داشته باشد، وقتی به نتیجه‌ مطلوب می‌رسد که اولاً بداند که ذخایر نفتی دارد، ثانیاً بتواند از آن بهره‌برداری کند؛ یعنی استخراج کند و بفروشد. بنابراین، اگر ندانیم چه داریم و نتوانیم از آنچه داریم بهره‌برداری کنیم، فرصت را از دست می‌دهیم و گرفتار خسارت و زیان می‌گردیم.

 

طبیعی است که هرگاه جامعه‌ای نتواند از امکانات خود بهره بگیرد، دیگران از آن امکانات بهره می‌گیرند. از اینجاست که پیشوای پرهیزگاران، علی (ع) به ما هشدار می‌دهد که مبادا دیگران در عمل به قرآن از شما پیشی بگیرند (نهج‌البلاغه: نامه‌ 47).

 

عاشورا و قیام امام حسین (ع) برای اسلام و تشیع، ذخیره‌ بزرگی است به شرط آنکه این ذخیره‌ بزرگ را به درستی شناخته، راه و روش بهره‌گیری از آن را بدانیم.

 

عاشورا حرکتی است در جهت سه هدف اصلی اسلام که عبارتند از:

1- غفلت‌زدایی از ذهن انسان و حرکت دادن او به سمت خداوند.

2- تنظیم زندگی دنیا در جهت سعادت اخروی یعنی دنیای انسان‌ها به گونه‌ای مدیریت شود که زندگی خوب و خوشی داشته باشند و در عین حال، به سعادت آخرت نیز دست یابند.

3- پاسداری از اعتبار و اصالت انسان و رها ساختن او از قید و بند سلطه‌ها و قدرت‌های شیطانی.

از اینجاست که عاشورا اهمیت بسیاری پیدا می‎کند چرا که با عاشوراست که می‎توان جلوی انحراف‎ها و تحریف‎ها را گرفت و تأمین این سه هدف تضمین می‎شود.

 

اما عاشورا چیست؟

عاشورا یعنی مبارزه، یعنی ایستادگی در برابر ظلم و فساد، یعنی ایستادگی در برابر فریب و خرافه، یعنی پیگیری همان روشی که رسول خدا (ص) اعلام فرمود که در دین من ریاضت و رهبانیت جایی ندارد! دین من، دین تلاش و تکاپوست در جهت حق و حقیقت.

از این رو، ما باید از عاشورا در جهت ترویج این آرمان‎ها و اهداف بهره بگیریم. عاشورا پرچم بلند حسینی است برای مبارزه با طاغوتیان و سلطه‎جویان هر زمان. عاشورا پرچم بلندد یکتاپرستی، مدیریت مادی و معنوی صحیح جامعه و رفع ستم و تبعیض است و ما نباید این ذخیره‌ بزرگ را با غفلت از دست بدهیم. تجاوز به حقوق انسان و ستم و تبعیض و شرک و فساد همیشه امکان دارد، از این رو عاشورا سنگر همیشگی ما برای مبارزه با فساد و انحراف است، از اینجاست که گفته‌اند: هر روز عاشوراست و همه جا کربلا.

التماس دعا

سید یحیی یثربی، نویسنده و استاد فلسفه و کلام اسلامی