چندی پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد که به نظر می‌رسد باید توجه و تأمل بیشتری نسبت به آن داشت. خبر کوتاه بود: «نذری برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی».

حسین احمدی کرمانشاهی و نگین فاضلی، زوجی جوان و از اعضای فعال انجمن یوزپلنگ ایرانی در ماه محرم و صفر نذر خود را به یوزپلنگ ایرانی اختصاص دادند و برای حفاظت از این گربه‌سان کمیاب در منطقه نایبندان طبس؛ چشمه‌ای را اصلاح کرده و یک آبشخور در آن منطقه ساختند.

حسین احمدی در این باره می‌گوید: مدتی بعد از سفر به نایبندان و با رفتن به چند منطقه حفاظت ­شده کویری دیگر، فکر ما درگیر این مسأله شد که به نحوی بتوانیم کمکی هر چند کوچک برای تشنه نماندن حیوانات در این مناطق انجام دهیم.ساخت آبشخور برای حیات­ وحش، انتخاب ما بود و تصمیم گرفتیم تا اربعین امسال نذری متفاوت با سال­‌های قبل داشته باشیم. نیتمان را با اقوام و دوستان نیز در میان گذاشتیم تا هرکس که مانند ما نذری دارد با هر توان و مقداری، این بار برای حیات­ وحش همراه باشد و ما نماینده آن‌ها در انجام این نذر و کمک باشیم که البته با استقبال خوبی هم روبه‌رو شدیم. بعد از آن، درباره مکان ساخت آبشخور با چند نفر از اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی که در این زمینه دارای اطلاعات بیشتری بوده و در این مناطق فعالیت­ داشتند، مشورت کردیم و در نهایت برای شروع، ساخت آبشخور در پناهگاه حیات ­وحش نایبندان به ما پیشنهاد شد. مشتاقانه با مدیر اداره محیط­ زیست طبس، تماس گرفتیم و ضمن هماهنگی، قرار بر این شد تا در حد توان چند چشمه دارای اهمیت برای حیات­ وحش، اصلاح شده و در نزدیکی­شان آبشخور احداث شود.

احمدی ادامه می‌دهد: با توجه به زمان محدود ما، در مدت دو روزی که در پناهگاه حیات­ وحش نایبندان بودیم با کمک و یاری محیط‌بانان سخت‌کوش و شریف، توانستیم دو چشمه مهم و البته پرطرفدار برای حیات­ وحش منطقه را اصلاح و آبشخوری در پایین دست یکی از چشمه‎ها احداث کنیم تا قدمی هر چند کوچک برای حیات­ وحش نایبندان برداریم، امید و آرزوی ما این است که بتوانیم این کار را در سایر مناطق و زیستگاه‌ها استمرار بخشیم.

***

این حرکت جالب، ما را بر آن می‌دارد که نگاهی دوباره به مفهوم نذر و نذر کردن داشته باشیم. نذر به معنی آن است که انسان ملتزم شود که کار خیرى را براى خدا بجا آورد. کارهای خیر فراوان است. وقتی زوجی جوان یک نذر متفاوت در نظر می‌گیرند تا برای کمک به حیوانات و تشنه نماندن آنان آبشخور بسازند، آیا بقیه نیز می‌توانند نذرهای دیگری از این جنس داشته باشند؟

به طور کلی این‌گونه نذرها ذیل نذرهای فرهنگی تعریف می‌شود که مفهوم جدیدی به شمار می‌آید و در سال‌های اخیر رواج یافته است. اگر چنین نذرها و کارهای خیری برای افراد و سرزمینمان مفید است (که البته هست)، بایسته است که نخبگان مذهبی و دینی، آن‌ها را تبیین و روشن نمایند تا افراد و گروه‌های بیشتری جذب این‌گونه نذرها شده و این‌گونه کارها بیشتر انجام شود.

به نظر می‌رسد مفهوم نذر فرهنگی جای تبیین و بسط بیشتری دارد و طبیعی است که نخبگان دینی باید در این زمینه پیش قدم شوند تا این مفهوم و مصادیق آن برای همگان بیش از پیش روشن شود.