کرب و بلا: این مطلب، یادداشت اختصاصی «آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی» است که برای وب‌سایت تخصصی امام حسین (ع)  (کرب‌وبلا) نوشته‌ شده است. در این یادداشت ایشان امام حسین (ع) و واقعه عاشورا را مانند قرآن کریم، معجزه ماندگار اسلام معرفی کرده‌اند که باعث زنده شدن دین شده است. متن کامل یادداشت را در ادامه بخوانید:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحسین و ما ادراک ما الحسین

همان‌گونه که قرآن کریم معجزه جاویدان اسلام و معجزه نبی اعظم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است، آقا و سرور ما ابی‌عبدالله الحسین، سیدالشهدا (ع)، آن بخشنده خون خود در راه خداوند برای نجات بندگانش از جهالت و سردرگمی ضلالت، معجزه جاودان دیگری به مانند آن است. پس همان‌گونه که اگر جن و انسان گرد هم آیند که به مانند قرآن بیاورند نخواهند توانست چنین کنند، اگر همه جن و انس و ملائکه نیز گرد هم آیند که از میانشان کسی به مانند حسین (ع) و جایگاهی چون جایگاه عظیم او- از جمله آنچه از نشانه‌های جلال و عظمت ذات نورانی و صفات ربانی خداوند در اوست- نمی‌توانند بیابند. «بگو اگر انس و جن گرد آیند تا نظیر این قرآن را بیاورید مانند آن را نخواهند آورد هرچند برخی از آن‌ها پشتیبان برخی دیگر باشند.»

جایگاه پراهمیت ایشان عقول خردمندان را متحیر ساخته و او کسی است که بانگ برآورده که شایسته نیست انسان، خواری و بدنامی را بپذیرد؛ و گفت: «نمی‌پسندیم که ذلیلانه تسلیم شویم و اطاعت و فرمانبرداری از پست‌فطرتان را ترجیح دهیم بر کشته شدن با بزرگواری و چه بسیار دور است از ما که ذلت و خواری را قبول کنیم.» و آنچه در روز عاشورا از قدر و شأن از این انسان به ظهور رسید، حتی از ملائکه نیز ظهور نکرده است.

و ایشان بزرگ‌ترین معجزه ماندگار است و برادرش عباس معجزه دیگری است و پسرش که شبیه رسول خداست معجزه‌ای دیگر و طفل شیرخواره او معجزه است و همه شهیدان در پیش روی او و اهل بیتش معجزه‌ای دیگرند.

الله‌اکبر! چه بزرگ و عظیم است آنچه که انسان به آن می‌رسد با ایمان و صبر و توکل بر خدای تعالی و اعتماد به او و تسلیم امر او شدن و مقدم دانستن رضای خداوند بر رضایت خلق او و ایثار برای حق علیه باطل. پدر و مادرم به فدای تو و فرزندان تو و اهل‌بیت تو و اصحاب تو که شهدای راه توحید، شهدای راه قرآن و شهدای کرامت انسانی هستند. پس تائید و تفسیر عظمت شما در این فرمایش خداوند متعال به ملائکه‌اش نهفته است که: «من چیزی می‌دانم که شما نمی‌دانید».

ایشان بزرگ‌ترین معجزه ماندگار است و برادرش عباس معجزه دیگری است و پسرش که شبیه رسول خداست معجزه‌ای دیگر و طفل شیرخواره او معجزه است.

قسم به حق، سزاوار است که انسان به‌واسطه شما در برابر ملائکه رحمان به خود ببالد. چرا که از طاغوت‌ها و جبارین و ارباب استبداد و استضعاف بیزاری جسته و در برابرشان می‌ایستید و دشمنان خداوند را که بندگانش را تحقیر می‌کنند، کوچک می‌شمارید و زنده‌کننده وحی الهی هستید و بهترین مقام‌ها و بالاترین درجات را به دست می‌آورید.

سلام و رحمت و برکات خداوند و ملائکه مقربین و مرسلین او و همه بندگان صالح او بر شما باد ای یاریگران خداوند و رسولش.

ای کاش که ما هم با شما بودیم تا به فوز عظیمی نائل می‌شدیم.


بسم الله الرحمن الرحیم

الحسین و ما ادراک ما الحسین

لئن کان القرآن الکریم معجزه الاسلام الخالده و معجزه النبی الاعظم صلی الله علیه و آله و سلم، فمولانا و سیدنا ابی عبدالله الحسین سید الشهداء علیه‌السلام – البازل مهجته فی الله حتی استنقذ عباده من الجهاله و حیره الضلاله – معجزه أخری خالده لهما مثله، فلئن إجتمعت الانس و الجن علی ان یأتو بمثل هذا القرآن لا یأتون بمثله، فلئن إجتمعت الأمم جنّهم و إنسهم بل و الملائکه علی أن یأتوا من بینهم من هو بمثل الحسین علیه‌السلام و بموقف مثل موقفه العظیم – بما فیه من آیات الجلاله و عظمه ذاته النوریه و صفاته الربانیه – لایأتون بمثله و لو کان بعضهم لبعض ظهیراً.

فقد حیّرت مواقفه الخطیره الرهیبه عقول العقلاء فهو الذی قام فی هذا الوجود و صاح أنه لا یلیق بالانسان قبول الذل و الهوان، فقال: لا نؤثر طاعه اللئام علی مصارع الکرام و هیهات منّا الذله. فلو لم یظهر منه ما ظهر فی یوم عاشوراء لم یظهرحتی للملائکه ما لهذا الانسان من القدر و الشأن؛ فهو علیه‌السلام المعجزه الکبری و اخوه العباس معجزه أخری و ابنه شبیه الرسول معجزه و طفله الرضیع معجزه و جمیع المستشهدین بین یدیه و اهل بیته معجزه أخری.

الله اکبر، ما اعظم ما یصل الیه الانسان بإیمانه و صبره و توکله علی الله تعالی و اعتماده علیه و تسلیمه لأمره و تقدیم رضا الله علی رضا خلقه و ایثار الحق علی الباطل. فبأبی انت و امی و باولادک و اهل بیتک و اصحابک؛ شهداء التوحید، شهداء القرآن، شهداء الکرامه الانسانیه. فلقد فسرتم بمواقفکم العظیمه قول الله تعالی للملائکه: انی اعلم ما لا تعلمون.

و لعمر الحق جدیر أن یفتخر بکم الانسان علی ملائکته الرّحمان؛ انکرتم الطواغیت و الجبابره و ارباب الاستبداد و الاستضعاف و قمتم فی وجوههم و استصغرتم أعداء الله الذین استحقروا عباد الله و احییتم وحی الله و حزتم أرقی المقامات و أسنی الدرجات

و لو لا صوارمکم و وقع نبالکم                    لم یسمع الأذن صوت مکبّر

سلام الله تعالی و سلام ملائکته المقربین و المرسلین و جمیع عباده الصالحین علیکم یا انصار الله و انصار رسوله رحمه الله و برکاته. یا لیتنا کنا معکم فنفوز فوزاً عظیماً.

لطف‌الله صافی