شخصیت و نهضت امام حسین­(ع) همیشه در کلام معصومین­(ع) وجود داشته است و عجیب آنکه حتی معصومین پیش از امام حسین(ع) نیز اشاراتی به این واقعه و سرزمینی که در آن عاشورا رخ داد، داشته‌اند.

در این نوشتار تعدادی از احادیثی که  درباره امام حسین(ع) که در سایت آیت‌الله محمدتقی­ بهجت آمده، منتشر می‌شود.

۱-حریم پاک

عن النبى(ص) قال:… و هى اطهر بقاع الارض واعظمها حرمه و إنها لمن بطحاء الجنه.

پیامبر اسلام (ص) در ضمن حدیث بلندى مى‌فرماید: کربلا پاک‌ترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگ‌ترین بقعه‏‌ها است و الحق که کربلا از بساط­هاى بهشت است. (1)

۲ -سرزمین نجات

قال رسول الله صلى الله علیه و آله: یقبر ابنى بأرض یقال لها کربلا هى البقعه التى کانت فیها قبه الاسلام نجا الله التى علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فى الطوفان.

پیامبر خدا (ص) فرمود: پسرم حسین در سرزمینى به خاک سپرده مى‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازى که همواره گنبد اسلام بوده است، چنانکه خدا یاران مؤمن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد. (2)

۳- عشاق الحسین علیه السلام

قال على علیه­ السلام: هذا… مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من کان قبلهم ولا یلحقهم من کان بعدهم.

حضرت على علیه السلام روزى گذرش از کربلا افتاد و فرمود: اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است. شهیدانى که نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى‏رسند. (3)

۴-عطر عشق

قال على علیه­ السلام: واها لک ایتها التربه لیحشرن منک قوم یدخلون الجنه بغیر حساب.

امیرالمومنین علیه السلام خطاب به خاک کربلا فرمود: چه خوش‌بویى اى خاک! در روز قیامت قومى از تو به پا خیزند که بدون حساب و بى‌درنگ به بهشت روند. (4)

۵- ستاره سرخ محشر

قال على بن الحسین علیه­ السلام: تزهر أرض کربلا یوم القیامه کالکوکب الدرى و تنادى انا ارض الله المقدسه الطیبه المبارکه التى تضمنت سیدالشهداء و سید شباب اهل الجنه.

امام سجاد علیه السلام فرمود: زمین کربلا در روز رستاخیز، چون ستاره مرواریدى میدرخشد و ندا میدهد که من زمین مقدس خدایم، زمین پاک و مبارکى که پیشواى شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است. (5)

۶- کربلا و بیت المقدس‏

قال ابوعبدالله علیه السلام: الغاضریه من تربه بیت المقدس.

امام صادق علیه السلام فرمود: کربلا از خاک بیت المقدس است.

۷- فرات و کربلا

قال ابوعبدالله: ان أرض کربلا و ماء الفرات اول ارض و اول ماء قدس الله تبارک و تعالى…

امام صادق علیه السلام فرمود: سرزمین کربلا و آب فرات، اولین زمین و نخستین آبى بودند که خداوند متعال به آنها قداست و شرافت بخشید.

۸- کربلا، کعبه انبیاء

قال ابوعبدالله علیه السلام: لیس نبى فى السموات والارض و الا یسألون الله تبارک و تعالى ان یوذن لهم فى زیاره الحسین علیه السلام ففوج ینزل و فوج یعرج.

امام صادق علیه­ السلام فرمود: هیچ پیامبرى در آسمان‌ها و زمین نیست مگر این که میخواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه­ السلام مشرف شوند، چنین است که گروهى به کربلا فرود آیند و گروهى از آنجا عروج کنند.

۹- کربلا، مطاف فرشتگان‏

قال ابوعبدالله علیه السلام: لیس من ملک فى السموات والارض إلا یسألون الله تبارک و تعالى ان یوذن لهم فى زیاره الحسین علیه السلام ففوج ینزل و فوج یعرج.

امام صادق علیه السلام فرمود: هیچ فرشته‏ اى در آسمان‌ها و زمین نیست مگر این که میخواهد خداوند متعال به او رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شود، چنین است که همواره فوجى از فرشتگان به کربلا فرود آیند و فوجى دیگرعروج کنند و از آنجا اوج گیرند. (9)

۱۰- راه بهشت‏

قال ابوعبدالله علیه السلام: موضع قبرالحسین علیه السلام ترعه من ترع الجنه.

امام صادق علیه السلام فرمود: جایگاه قبر امام حسین علیه السلام درى از درهاى بهشت است. (10)

۱۱- کربلا حرم امن‏

قال ابوعبدالله علیه السلام: ان الله اتخذ کربلا حرما آمنا مبارکا قبل ان یتخذ مکه حرماً.

امام صادق(ع) فرمود: به راستى که خدا کربلا را حرم امن و با برکت قرار داد پیش از آن که مکه را حرم قرار دهد.(شایان ذکر است منظور از این روایت در عوالم قبل است که قبل از مکه، کربلا حرم امن الهی قرار گرفت.) (11)

۱۲- زیارت مداوم‏

قال الصادق علیه السلام: زوروا کربلا ولا تقطعوه فان خیر أولاد الانبیاء ضمنته…

امام صادق(ع) فرمود: کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است. (12)

۱۳-بارگاه مبارک

قال الصادق علیه السلام: «شاطى‏ء الوادى الایمن» الذى ذکره الله فى القرآن،(قصص/۳۰) هو الفرات و «البقعه المبارکه» هى کربلا.

امام صادق (ع) فرمود: آن «ساحل وادى ایمن» که خدا در قرآن یاد کرده فرات است و «بارگاه با برکت» نیز کربلا است. (13)

۱۴- شوق زیارت‏

قال الامام باقرعلیه السلام: لو یعلم الناس ما فى زیاره قبرالحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقاً.

امام باقرعلیه السلام فرمود: اگر مردم میدانستند که چه فضیلتى در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت میمردند. (14)

۱۵- حج مقبول و ممتاز

قال ابوجعفرعلیه السلام: زیاره قبر رسول الله صلى الله علیه و آله و زیاره قبور الشهداء، و زیاره قبرالحسین بن على علیهما السلام تعدل حجه مبروره مع رسول الله صلى الله علیه و آله.

امام باقر علیه السلام فرمودند: زیارت قبر رسول خدا (ص) و زیارت مزار شهیدان، و زیارت مرقد امام حسین علیه السلام معادل است با حج مقبولى که همراه رسول خدا (ص) بجا آورده شود. (15)

۱۶-تولدى تازه‏

عن حمران قال: زرت قبرالحسین علیه السلام فلما قدمت جائنى ابو جعفر محمد بن على علیه السلام … فقال علیه­السلام ابشر یا حمران فمن زار قبور شهداء آل محمد­(ص) یرید الله بذلک وصله نبیه حرج من ذنوبه کیوم ولدته امه.

حمران می‏گوید هنگامى که از سفر زیارت امام حسین(ع) برگشتم، امام باقر علیه­ السلام به دیدارم آمد و فرمود: اى حمران! به تو مژده مى‌دهم که هر کس قبور شهیدان آل محمد­(ص) را زیارت کند و مرادش از این کار رضایت خدا و تقرب به پیامبر (ص) باشد، از گناهانش بیرون مى ‏آید مانند روزى که مادرش او را زاده است. (16)

۱۷- زیارت مظلوم‏

عن ابى جعفر و ابى عبدالله علیهماالسلام یقولان: من احب أن یکون مسکنه و مأواه الجنه، فلا یدع زیاره المظلوم.

از امام باقر و امام صادق علیهماالسلام نقل شده که فرمودند: هر کس که میخواهد مسکن و مأوایش بهشت باشد، زیارت مظلوم ـ امام حسین علیه السلام ـ را ترک نکند. (17)

۱۸- شهادت و زیارت‏

قال الامام الصادق علیه السلام: زوروا قبرالحسین علیه السلام و لا تجفوه فانه سید شباب أهل الجنه من الخلق و سید شباب الشهداء.

امام صادق (ع) فرمود: مرقد امام حسین علیه السلام را زیارت کنید و با ترک زیارتش به او ستم نورزید، چرا که او سید جوانان بهشت از مردم و سالار جوانان شهید است. (18)

۱۹- زیارت، بهترین کار

قال ابوعبدالله علیه السلام: زیاره قبرالحسین بن على علیهماالسلام من أفضل ما یکون من الأعمال.

امام صادق(ع) فرمود: زیارت قبر امام حسین علیه السلام از بهترین کارهاست که می‏تواند انجام یابد. (19)

۲۰- سفره‏هاى نور

قال الامام الصادق علیه السلام: من سره ان یکون على موائد النور یوم القیامه فلیکن من زوارالحسین بن على علیهماالسلام.

امام صادق(ع) فرمود: هر کس دوست دارد روز قیامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشیند باید از زائران امام حسین علیه السلام باشد. (20)

 

منبع : جهان نیوز - بخش عترت و سیره تبیان

 

پی نوشت:

____________________________

(1)بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۵

(2)کامل الزیارات، ص۲۶۹، باب ۸۸، ح 8

(3)تهذیب، ج ۶، ص۷۳

(4)شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج ۴، ص ۱۶۹

(5)ادب الطف، ج ۱، ص ۲۳۶

(۶)کامل الزیارات، ص ۲۶۹، باب ۸۸، ح۷

(7)بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۰9

(8)مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۴۴

(9)مستدرک الوسائل، ج