به گزارش کرب و بلا، مسئول مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات با اعلام این خبر گفت:‌ در آستانه ایام شهادت مولای متقیان، حضرت علی (ع)، با حضور تولیت مسجد کوفه و مسئولان عراقی و طی مراسمی، در ورودی حرم حضرت مسلم ابن عقیل (ع) مزین به نام «باب علی» در این مکان مقدس نصب و به روی نمازگزاران مسجد کوفه و زائران حرم سفیر امام حسین (ع) گشوده شد.

 

«محمدحسین ایرانپور» با بیان اینکه این در زیبا با همت 50 هنرمند اصفهانی طی دو سال ساخته شده است افزود: در ساخت این اثر نفیس، هنر‌های مختلفی از جمله، قلمزنی برجسته، زرگری، مینا کاری، گره چینی، درودگری و معرق اجرا شده است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: این در با استفاده از چوب ساج ساخته شده که در برابر نم و موریانه و آسیب‌های این‌چنینی مقاومت دارد. در قسمت میانی در، نام سفیر امام حسین (ع)؛ حضرت مسلم ابن عقیل حک شده است. روی لنگه‌های در بخشی از آیات سوره واقعه و در چارچوب آن نیز آیاتی از سوره انسان حک شده است.

 

به گفته ایرانپور، از آنجا که این در به نام باب علی (ع) نام گذاری شده است، هنرمندان محب اهل‌بیت (ع) تلاش کردند در طراحی و ساخت این اثر ماندگار، نام مبارک حضرت زهرا (س) نیز در کنار نام امیر المومنین (ع) حک شود.

 

مسئول مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: نصب و رگلاژ این در تقریبا دو هفته طول کشید و در آستانه شب ضربت خوردن مولای متقیان در مسجد کوفه به روی زائران حرم مسلم ابن عقیل و نمازگزاران مسجد کوفه گشوده شد.

 

2-13-2.jpg

 

با نصب و بهره‌برداری از در باب علی (ع) در حرم مسلم ابن عقیل (ع)، تعداد طرح‌های صنعتی هنری ساخته شده در مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات به 40 اثر نفیس رسید.

 

مسئول مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از دوستداران اهل‌بیت (ع) دعوت کرد تا فرصت معنوی شب‌های قدر را مغتنم شمرده و با اهداء نذورات به امر بازسازی و توسعه عتبات، در این باقیات الصالحات و عمل کوثرانه مشارکت نمایند.

 

علاقه‌مندان به مشارکت در فیض توسعه عتبات می‌توانند به تارنمای ستاد بازسازی عتبات به نشانی www.atabat.org بخش درگاه پرداخت آنلاین مراجعه نمایند.