به گزارش کرب و بلا، پنجمین کنگره علمی بین‌المللی زیارت اربعین با شعار «زیارت اربعین پیکر زندگانی است، قلبش خانواده و عقلش جوانان‌اند» با همکاری شورای علمی زیارت اربعین و دانشکده «الصفوه» عراق، 10 و 11 سپتامبر 2021، 19 و 20 شهریور 1400مصادف با سوم و چهارم ماه صفر برگزار خواهد شد.

 

مرکز مطالعات و پژوهش‌های مکتوب آستان قدس حسینی با انتشار فراخوانی از تمامی پژوهشگران و دانشگاهیان عراقی و دیگر کشورهای اسلامی جهت ارسال آثار علمی به این کنگره دعوت کرد.

 

این کنگره مشتمل بر سه محور است؛ در بخش قرآن موضوعاتی از جمله تجلیات زیارت اربعین براساس قرآن و حقیقت شهادت و شهید در قرآن بررسی خواهد شد. در بخش قواعد و اعتقادات ادیان آسمانی موضوعاتی نظیر تجسم مفهوم توبه و انابه، زیارت و تلاش؛ مفهوم مشترک میان ادیان آسمانی جهت ارسال آثار معرفی شده است. 

 

همچنین در بخش ادبی این کنگره موضوعاتی از جمله زیارت اربعین در متون ادبی، زیارت اربعین در متون ادبی ترجمه شده، به کارگیری چارچوب‌های نقد جدید در پژوهش متون عاشورائی و زیارت اربعین و عناصر ارتباطی گفتگومحور، به عنوان محور آثار علمی پژوهشگران معرفی شده است.

 

بر اساس اعلام شورای کنگره، آخرین مهلت ارسال آثار تا 31 جولای 2021 برابر با 9 مردادماه سال جاری در نظر گرفته شده است و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را حداکثر در 25 صفحه به نشانی پست الکترونیکی zyarat40@gmail.com ارسال نمایند.

 

لازم به ذکر است بر اساس شرایط اعلام شده، چکیده مقالات باید به زبان عربی یا انگلیسی باشد و آثار ارسالی تا پیش از این در هیچ مجمع علمی ارائه نشده باشد.

 

اطلاعات کامل پنجمین کنگره بین‌المللی زیارت اربعین، موضوعات و شرایط شرکت در کنگره را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده نمایید.