به گزارش کرب و بلا، آیت ‌الله علیرضا اعرافی؛ مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در پیامی به ششمین نشست بزرگداشت مقام شامخ حضرت زین‌العابدین (ع) که به همت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان در حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد با اشاره به فرازهایی از زندگی نورانی امام سجاد(ع)، گفت: امام چهارم به عنوان پرچمدار و نگهبان و پیام‌آور عاشورا شناخته شده و همگان می‌‌دانند که ایشان در کنار حضرت زینب کبری (س) و کاروان اسیران سرافراز کربلا، پیام عاشورا را از قتلگاه و از یک نقطه محدود به تمام عصر خودشان و با واسطه به همه عصرها و نسل ها منتقل کردند.

 

او ادامه داد: نکته دیگر این که این پیام‌آوری را نباید به آن دوره کوتاه اسارت و حرکت این کاروان محدود کرد بلکه این پیام‌آوری به همه دوران زندگانی امام سجاد (ع) تسری داده شده و نکته دیگر در پرچمداری عاشورا آن بود که این پیام‌آوری جامع است و همه اضلاع و ابعاد عاشورا را در برمی‌گیرد چرا که عاشورا جلوه‌گاه دین بود.

 

آیت الله اعرافی در ادامه عنوان کرد: امام سجاد (ع) همانطور که واقعه و حوادث عاشورا را صیانت و نگهبانی کردند، همه اضلاع و ابعاد عاشورا را در سخنان و مواضع خودشان به ارث گذاشتند، بنابراین پیام‌آوری ایشان تمام‌عیار، جامع و شامل بود.

 

وی با اشاره به این که قیام عاشورا در معرض فراموشی بود، گفت: امام با خیلی از شورش‌ها و نهضت‌ها، همراهی تمام‌عیار نکردند چون می‌‌دیدند عاشورا نباید تحت‌الشعاع این حوادث قرار بگیرد بنابراین ایشان هم حادثه را در حافظه تاریخ حفظ کرد و هم این که نگذاشتند این حادثه به مسائل مقطعی و محدود، منحصر شود و این پیام‌آوری به اعصار دیگر هم به دست امام سجاد(ع) منتقل شد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: بُعد دیگر در زندگی امام سجاد (ع) مقوله دعا و ابعاد آن بود، دعا در شالوده ادیان الهی و توحیدی قرار دارد و بافت ادیان توحیدی آمیخته است ولی وقتی به فرهنگ قرآنی می‌‌رسیم دعا یک درخشش دیگری پیدا می‌‌کند که در اندیشه اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر یک فروغ دوچندانی دارد اما در کلام و سخن امام سجاد (ع) گوهر دعا به اوج می‌‌رسد.

 

او در بخش دیگری از پیام خود به این نشست، تصریح کرد: البته جمع دعاها و مناجات‌های امام خیلی فراتر از صحیفه سجادیه است و قریب به 300 دعا و مناجات می‌‌رسد که همین 54 مورد در صحیفه یک نگین درخشانی در منابع اسلامی محسوب می‌‌شود.

 

آیت الله اعرافی با بیان این که دعا در مکتب امام سجاد(ع) ظرفی برای تجلی همه معارف اسلامی است، ابراز داشت: دعا وسیله‌ای برای تبیین و تجلی معارف الهی می‌‌شود و نکته دیگر این که دعاهای امام سجاد (ع) علاوه بر این که تنظیم کننده رابطه انسان با خدا است، اعلام موضع در برابر حوادث و وقایعی است که رقم می‌‌خورد.

 

وی خاطرنشان ساخت: دعاهای امام سجاد (ع) از یک جذابیت، فصاحت و بلاغت و همه فهمی برخوردار است البته باید بدانیم که امام سجاد (ع) غیر از دو محوری که شاکله دوران امامت شان است از ابعاد دیگر هم برخوردار بودند؛ رساله حقوق امام سجاد (ع)، دیگر احادیث و روایاتی که از ایشان نقل شده و همینطور مرزبانی از اندیشه سیاسی اسلام و اهل بیت (ع) از جمله این ابعاد به شمار می‌‌رود.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این پیام یادآور شد: عصر امروز و جامعه بشری امروز همه حس کرده‌اند که ما ضمن این که باید برای علم و دانش و عقلانیت بها قائل باشیم، بشر نیازمند معنویت و ابعاد قدسی و فراطبیعی است که از جمله آن التجای به دعا و تضرع در پیشگاه خداست و لذا حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نهادهای علمی و فرهنگی و مسئولان در این انتقال پیام وظیفه مهم و حساسی دارند.