به گزارش خبرنگار پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا، کتاب «تفسیر تاریخ عاشورا» تألیف محمدجواد صاحبی، عضو شورای علمی پژوهشکده تاریخ و سیره پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

مؤلف این اثر، با تکیه بر اسناد تاریخی و با رویکردی تحلیلی به موضوعاتی نظیر تحولات فرهنگی اجتماعی جامعه قبل از حادثه عاشورا، حوادث رخ داده در دل این واقعه، رفتارهای طرفین و … پرداخته است.

عاشورا حادثه بسیار بزرگی بود که سیمای دو جبهه حق و باطل را برای همیشه در پیش‌ رویِ آدمیان نهاد و آنان را به داوری و انتخاب فرا خواند. این نقطه برجسته تاریخ، اندیشوران و پژوهش‌گران را هم به واکاوی و تأمل وا داشت که چرایی وقوع، زمینه‌ها، نتایج و نقش‌آفرینان آن را به بحث و بررسی گذاشتند و آثار فراوانی در این زمینه نگاشته شد.

نویسنده کتاب حاضر نیز که سال‌ها در این‌ باره اندیشه و پژوهش کرده، ابتدا دو اثر تحقیقی نگاشت: یکی «مقتل‌الشمس» و دیگری «تفسیر تاریخ سرخ». اینک پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق، در آن کتاب‌ها، نظری دوباره انداخته و افزون بر بررسی و تحلیلِ پیداییِ بستری که سبب تغییراتِ فرهنگی و اجتماعی در جامعه اسلامی آن دوران گردیده، آموزه‌ها و عبرت‌های فراوانی را هم به آن‌ها پیوست کرده است.

این کتاب در قطع رقعی، 512 صفحه و شمارگان 1150 نسخه و با قیمت 44 هزار تومان به همت بوستان کتاب، منتشر شد.