به گزارش خبرنگار پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا، نشست خبری یازدهمین سوگواره ملی و چهارمین مسابقه بین المللی مهر محرم امروز در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

میثم قدس پور، دبیر سوگواره «مهر محرم» در سخنانی در این نشست گفت: رشد و اعتلای فرهنگ عاشورایی در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه مشتاقان و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر عاشورایی، همگرایی و هم افزایی ملی و بین المللی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی دیجیتال به ویژه در راهپیمایی اربعین حسینی، تحکیم پیوند بین دین، هنر، رسانه و گسترش ترویج فرهنگ نورانی قرآن و نماز به ویژه نماز پرصلابت ظهر عاشورا، فرهنگسازی استفاده بهینه از ابزار رسانه‌های دیجیتال با تشویق به تولید محتوای پاک و اصیل و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار فرهنگ عاشورایی و کمک به انتشار گسترده تر آثار از اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی بیان کرد: مراسم و آیین‌های عزاداری محرم در ایران اسلامی و اقصی نقاط جهان، مودت و برادری در فرهنگ حسینی با تاسی از سیره حضرت عباس‌بن‌علی (ع)، نمادها و اشارت‌های عاشورایی، نماز ظهر عاشورا، شیرخوارگان حسینی، خادمان حسینی، راهپیمایی اربعین حسینی از زوایای پیدا و پنهان رسانه‌ای از این سفر زیارتی عظیم موضوعات جشنواره است.

قدس پور توضیح داد: بخش‌های سوگواره شامل بخش هنرهای دیجیتال (فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای: داستانی کوتاه، مستند، تجربه گرا، ویدیو آرت، انیمیشن، موشن گرافیک، نماهنگ)، عکس (بخش اصلی: تک عکس حرفه‌ای، مجموعه عکس، تجربه (تلفن همراه)، بخش ویژه: ورزشکاران عاشورایی (با همکاری وزارت ورزش و جوانان)، بخش جنبی: عکس‌های قدیمی از عزاداری‌های محرم در اقصی نقاط کشور، بخش رسانه‌های بر خط شامل وب سایت‌ها، پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بخش نرم افزارها شامل چند رسانه‌ای، هوشمند و همراه، بازی‌ها است.

وی اعلام کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در مسابقه می‌توانند به سایت www.mehremoharram.ir‌ مراجعه و محتواهای خود را به صورت آنلاین و بر خط از هر نقطه از جهان بر روی سایت سه زبانه مهر محرم بارگزاری کنند.

دبیر یازدهمین سوگواره ملی و چهارمین مسابقه بین المللی مهر محرم خبر داد: آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره سی ام آبان ماه جاری است. مراسم افتتاحیه و اختتامیه سوگواره در دهه فجر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مجتمع فرهنگی هنری کومش سمنان با حضور برگزیدگان و میهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.