به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی (ع) العالمیه با اشاره به جایگاه امامت در دین مبین اسلام، اظهار کرد: امام فرد و مقامی است که آن را خداوند تعیین و مشخص می‌کند.

وی به پنج اقدام مهم امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا اشاره کرد و افزود: دوران هیچ امامی سخت‌تر از دوران امام سجاد (ع) نبود؛ حاکمان زمان ایشان از ظالم‌ترین افراد بودند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تصریح کرد: امام سجاد (ع) نتوانست در دوران زندگی خود همانند امام صادق (ع)، حضرت باقر (ع) و امام کاظم (ع) در قالب یک کلاس به تدریس آموزه‌های دینی بپردازد به همین علت دوران امام سجاد (ع) یک دوران جهادی شمرده می‌شود.

حجت‌الاسلام رفیعی عنوان کرد: امام حسین (ع) در کربلا شهید شدند و دشمنان نیز تبلیغات بسیاری علیه این امام بزرگوار انجام دادند و حضرت زینب (س) نیز بعد از واقعه کربلا یک سال بیشتر زنده نماندند، اما امام سجاد (ع) 34 سال زنده ماندند و نخستین کاری که کردند زنده نگه‌ داشتن عاشورا با تدبیر و آگاهی بود.

وی با تأکید بر اینکه گریه امام سجاد (ع) نوعی تبلیغ برای زنده نگه‌ داشتن عاشورا بوده است، تأکید کرد: ایشان 34 سال بر تشنگی و گرسنگی سید‌الشهدا (ع) اشک ریختند و با گریه واقعه عاشورا را تبلیغ و تبیین کردند.

این سخنران آستان مقدس کریمه اهل‌ بیت (س) تربیت نیروی توانمند را دومین اقدام مهم امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا دانست و تصریح کرد: ایشان کافران و اهل‌ تسنن بسیاری را تربیت کردند تا مسیر خود را تغییر داده و برای احقاق حق تلاش کنند؛ مقام معظم رهبری نیز بر این اقدام امام سجاد (ع) تأکید ویژه‌ای دارند چرا که هر کدام از اقدام‌های آن امام همام یک جهاد بزرگ است.
رفیعی با اشاره به اینکه مبارزه با حاکمان ظالم دیگر اقدام مهم امام سجاد (ع) برای تبلیغ عاشورا بود، گفت: هیچ کدام از ائمه در برابر حکومت‌های ظالم کوتاه نیامدند به همین علت باید بگوییم که شهادت ائمه اطهار (ع) دلیلی بر سیاسی بودن آنان است.

وی بیان کرد: بر عهده گرفتن سرپرستی فقرا و نیازمندان دیگر اقدام امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا برای تبلیغ و تبیین این واقعه بود، چرا که در آن زمان فقر در مدینه زیاد بود و نیازهای بیشتر خانواده‌ها را امام سجاد (ع) تأمین می‌کرد.