به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از روابط عمومی ایسپا، طرح نظرسنجی از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی اربعین با پرسشگری از هزار و چهارصد نفر از افراد 15 سال به بالا در کشور در تاریخ 17 تا 20 آبان ماه 1396 انجام شد. 96 درصد زائران پیاده‌روی اربعین که به صورت زمینی به کشور عراق رفته‌اند دارای ویزا بوده‌اند و 4 درصد اعلام کرده‌اند ویزا نداشته‌اند.

نظرسنجی ایسپا از زائران پیاده‌روی اربعین امسال نشان می‌دهد حدود 90 درصد فرایند دریافت ویزا را آسان دانسته‌اند و حدود 10 درصد فرایند اخذ ویزا را سخت توصیف کرده‌اند. همچنین یافته‌های نظرسنجی نشان می‌دهد 44 درصد از پاسخگویان امسال برای دفعه اول در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده‌اند.

81.4 درصد زائران اربعین از مدیریت مرزها توسط مسئولین داخلی کشور رضایت زیاد داشته‌اند. 4.1 درصد رضایت کم داشته‌اند و 14.3 درصد رضایت متوسط داشته‌اند.

91.1 درصد پاسخگویان پذیرایی مردم عراق از زائران را خوب ارزیابی کرده‌اند. 7.1 درصد متوسط و 1.4 درصد نیز ضعیف ارزیابی کرده‌اند. 0.4 درصد نیز در این زمینه اظهار نظر نکرده‌اند.

77 درصد زائران پیاده‌روی اربعین اعلام کرده‌اند سال آینده نیز در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد. 21 درصد گفته‌اند معلوم نیست و فقط یک درصد گفته‌اند شرکت نخواهند کرد. حدود یک درصد هم پاسخ نداده‌اند. نزدیک به 82 درصد پاسخگویان نقش نیروهای ایرانی را در تامین امنیت عراق در این ایام پررنگ ارزیابی کرده‌اند. حدود 10 درصد معتقد بودند تا حدودی نقش داشتند و حدود 8 درصد این نقش را کمرنگ ارزیابی کرده‌اند. مهمترین مشکل زائران اربعین در سفر مسائل بهداشتی داخل کشور عراق بوده که 58 درصد به این مورد اشاره کرده‌اند. عدم آشنایی به زبان عربی، مشکل اسکان در کشور عراق و حمل و نقل داخل کشور عراق مسائل بعدی بوده که حدود 11 درصد به هر کدام از این موارد اشاره شده است.

مهمترین پیام پیاده‌روی اربعین از نظر 35 درصد زائران، تقویت وحدت میان مسلمانان بوده است. نمایش عظمت اسلام در مقابل دشمنان با 21 درصد، نزدیک بودن ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با 18 درصد، اهمیت زیارت امام حسین علیه‌السلام با 13 درصد و مظلومیت کاروان اسرای کربلا با 9 درصد در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند.