به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از روابط عمومی بنیاد فارابی،این بنیاد توضیحاتی را در خصوص فیلم «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش ارائه و گفته است: حمایت از فیلم سینمایی رستاخیز و آثاری از این دست که به مضمون ارزشمند و ماندگار قیام عاشورا می‌پردازند جزو سیاست‌های سازمان سینمایی و نهادهایی چون بنیاد سینمایی فارابی است.

در فرآیند تولید فیلم سینمایی «رستاخیز» که در دهه هشتاد و در بخش خصوصی آغاز شد، بنیاد سینمایی فارابی طی توافقنامه‌اى در سال 1385 با تهیه کننده فیلم، متعهد به مشارکت در تولید این فیلم بود، که متأسفانه در آن سال و سال‌های پس از آن به درستی به مفاد این قرارداد عمل نشد.

از سوی دیگر با توجه به شرایطی که در تیر ماه سال 1394 به خاطر برخى ملاحظات برای اکران این فیلم به وجود آمد، انتظار این بود که تعیین تکلیف و رسیدگی درباره مشکل به وجود آمده برای این فیلم، زودتر از این انجام شود، لیکن سرانجام در ماه‌های پایانی سال گذشته، بنا به تصمیم وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هیأتی کارشناسی متشکل از دست اندرکاران و کارشناسان سینمایى، فرهنگی و اقتصادی تشکیل گردید که این هیأت پس از بررسی همه جانبه موضوع، راهکارها و اقداماتی را توصیه کرد.

در اجرای یکی از این اقدامات، مقرر شد بنیاد سینمایی فارابى قرارداد مشارکت منعقده در سال 1385 را در ازای 45% مشارکت (مالکیت و کلیه حقوق فیلم)، در دستور کار خویش قرار دهد.

اعتبارات مربوط به این تصمیم از منابع جدا از بودجه سازمان سینمایى تأمین و به بنیاد سینمایى فارابى تخصیص یافته است.

بدیهی است این بنیاد همچون گذشته با تمام توان در سایر زمینه‌ها، از جمله فراهم کردن زمینه شایسته توزیع بین‌المللی این اثر، در کنار دست اندرکاران و سایر سهامداران محترم فیلم فوق، حضور خواهد داشت و امید است زمینه رفع کامل مشکل این فیلم ارزشمند فراهم گردد.

از آنجا که متأسفانه برخی اخبار و گمانه زنی نادرست و جهت‌دار که به نظر می‌رسد منشاء اغراض شخصی و غیر صنفی دارد، درصدد وارونه جلوه دادن اصل موضوع هستند؛ مجدداً تاکید می‌شود وظیفه همه نهادهای سینمایی حمایت از این نوع آثار سینمایی با مضمون تاریخ اسلام و واقعه عظیم عاشورا خواهد بود و بنیاد سینمایی فارابی نیز تلاش خواهد کرد از تولید، معرفی و عرضه آنها به مخاطبان جهانی حمایت کند.