نیروی انتظامی اعلام کرد که خروج زائران اربعین حسینی (ع) بدون گذرنامه امکان‌پذیر نیست و در صورت خروج غیر‌قانونی زائران از کشور علاوه بر امکان دستگیری در کشور مقابل، در هنگام برگشت نیز با مشکلات جدی در مرز روبرو خواهند شد.

از این رو برای اینکه مراسم اربعین حسینی در کمال برنامه‌ریزی، امنیت و... برگزار شود و زائران نهایت بهره‌مندی از این سفر معنوی را داشته باشند، تاکنون جلسات متعددی با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط برای هماهنگی و برگزاری هر چه باشکوه‌تر اربعین حسینی تشکیل شده است.

برای سهولت و تسریع امور زائرانی که قصد سفر به عراق را دارند حداکثر ظرف 72 ساعت از زمان تحویل مدارک به دفاتر پلیس +10 برای صدور گذرنامه وقت لازم است، البته پلیس مهاجرت و گذرنامه همانند سنوات گذشته با تمام توان و ظرفیت در خدمت زائران اربعین حسینی خواهد بود و در صورت ازدحام و شلوغی زیاد، بنا بر صلاحدید مسئولان ذیصلاح، خدمت‌رسانی همانند سال گذشته در روزهای تعطیل هم انجام خواهد شد.

ضرورت تمدید گذرنامه‌ها / افزایش هزینه نداریم
افرادی که قصد سفر به کربلا و نجف را دارند؛ باید هر چه زودتر اقدام به گرفتن گذرنامه کنند.
پیشنهاد می‌شود دارندگان گذرنامه ایرانی که مدت اعتبار گذرنامه‌شان کمتر از 6 ماه است، برای تعویض گذرنامه‌های خود اقدام کنند.
هزینه‌های دریافت و تمدید گذرنامه نسبت به سال قبل افزایش نداشته و میزان افزایشی که در رسانه‌ها اعلام شده، مربوط به گذرنامه‌های صادره کنسولی است؛ همچنین مبلغ عوارض خروج، نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.
به زائران توصیه می‌شود به صورت گروهی مسافرت کنند تا سفر مطلوب و ایمن‌تری را پیش رو داشته باشند اما سفر انفرادی نیز امکان پذیر است.
خروج از کلیه مبادی مرزی صرفاً با در دست داشتن اصل گذرنامه و روادید معتبر مقدور است و هیچ گونه خدماتی به کسانی که فاقد گذرنامه و روادید هستند، ارائه نخواهد شد و اینکه افراد می‌توانند با کارت ملی و ... از کشور خارج شوند، صحت نداشته و شایعه است.

تا این لحظه هیچ تصمیمی در خصوص خروج زوار اربعین حسینی با استفاده از خودروهای شخصی خود به سمت کشور عراق اتخاذ نشده است.

از طرف دیگر در اربعین امسال پیش‌بینی شده است برای جلوگیری از بروز هر گونه ازدحام و شلوغی در مرز شلمچه، گیت‌ها، افزایش یابد؛ برای خدمات رسانی بهتر به زوار و جلوگیری از افزایش ازدحام آنها، نیروی انتظامی با به‌کارگیری حداکثری کارکنان در مرز و نیز تمام توان و ظرفیت خود آماده خدمت رسانی به زائران است.
علاوه بر اینکه در صورت برقراری پرواز توسط شرکت‌های هواپیمایی منعی برای اعزام زائران به صورت هوایی وجود ندارد؛ تردد زائران کنگره عظیم اربعین از مبادی ورودی و خروجی مرزهای زمینی مهران، شلمچه و چزابه، قطعی است.
با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از بار مسافری به مرز زمینی مهران اختصاص می‌یابد؛ پیشنهاد می‌شود زائران برای سهولت در تردد از مرزهای دیگر از جمله مرز زمینی شلمچه استفاده کنند.
البته تا این لحظه هیچ تصمیمی در خصوص خروج زوار اربعین حسینی با استفاده از خودروهای شخصی خود به سمت کشور عراق اتخاذ نشده است.

برای داشتن سفر ایمن و راحت توصیه‌ها را جدی بگیرید

مرکز اطلاع رسانی پلیس همچنین هشدارهایی به همه زائران عتبات ارائه کرد و از آنان خواسته از تحویل گذرنامه و مدارک هویتی و کارت ملی به افراد ناشناس در هنگام اعزام به عتبات عالیات، جدا پرهیز شود و در صورت مفقود شدن مدارک مذکور، مراتب را در اولین فرصت به مراجع ذیصلاح اعلام و تقاضای المثنی کنند تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی افراد سود‌جو، مسئولیتی متوجه زائران نشود.
در حفظ و نگهداری اسناد مسافرتی از جمله گذرنامه، روادید، قبض عوارض خروج از کشور ، بلیط تردد و... دقت داشته باشند و از همراه داشتن گذرنامه جز در موارد ضروری اجتناب کنند.
همچنین آنان هنگام ثبت‌نام برای تورهای سیاحتی و اعزام به عتبات عالیات، صرفاً از آژانس‌های معتبر سیاحتی و زیارتی که دارای مجوز سازمان حج و زیارت است، استفاده کنند و به تاریخ اعتبار گذرنامه و درج ورود و خروج از کشور هنگام تردد از مرزهای زمینی کشور، (بالانس امهار تردد)، دقت لازم را داشته باشند.

زائران باید توجه داشته باشند که برخی از کشورهای عربی قرص‌های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و ... را مواد مخدر تلقی کرده و مانند مصرف‌کنندگان مواد مخدر با حاملان آن برخورد قانونی می‌شود.

در حفظ و نگهداری مانیفست بیانیه‌های پخش شده بین زائران عتبات عالیات و روادیدهای دسته جمعی کوشا باشند. چرا که هوشیاری و دقت‌نظر مسافران و زوار عتبات عالیات به هنگام مسافرت به خارج از کشور مانع از بروز اتفاقات ناگوار می‌شود.
از به همراه داشتن زیور آلات، ارز اضافی، مدارک شخصی و ....خودداری کنند.
زائران باید توجه داشته باشند که برخی از کشورهای عربی قرص‌های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و ... را مواد مخدر تلقی کرده و مانند مصرف‌کنندگان مواد مخدر با حاملان آن برخورد قانونی می‌شود.
افرادی که در خارج از کشور مرتکب اعمال خلاف قانون از قبیل سرقت، کلاهبرداری، خرید و فروش مواد مخدر، ولگردی، فساد اخلاقی و سایر اعمال خلاف شئونات اسلامی می‌شوند، از خروج مجددشان جلوگیری خواهد شد.
به زائران توصیه می‌شود به قوانین بین‌المللی و الزامات داخلی سایر کشورها، از جمله توجه به علایم و تابلوهای هشدار، عدم عکس‌برداری از مناطق طبقه بندی شده کشور مقصد و... احترام بگذارند. همراه داشتن شماره تماس شخصی، آدرس، تلفن سفارت و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد، ضروری است.
زائران هر چه بیشتر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در هنگام برقراری ارتباط با بیگانگان را رعایت کنند تا از انتقال بیماری‌های غیر بومی و واگیر جلوگیری شود.
به منظور تهیه سوغاتی و هدایا حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری و از پذیرش بسته و چمدان اشخاص دیگر جدا خودداری شود.