به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام»، حسن گروسی در نشستی با خبرنگاران به تشریح برنامه های شبکه های سیما برای ماه محرم پرداخت و گفت: امسال نیز همچون سال گذشته، با هدف تبلیغ آیین های عزاداری سنتی، آیین های نقاط مختلف کشور پوشش تصویری داده می شود.
وی راهبرد اصلی برنامه های تلویزیون در محرم امسال را معرفی و تبیین نهضت عاشورا در تربیت جامعه و متجلی ساختن ارزش اخلاقی و انسانی آن، معرفی مولفه های فرهنگی زندگی حسینی و الگوهای عاشورایی، تاکید ویژه بر تربیت نسل عاشورایی و توجه خاص به کودک و نوجوان، بررسی عبرت های قیام عاشورا، اشاعه ارزش ها و عوامل زمینه ساز بروز انقلاب فرهنگی عاشورا و تبیین شاخصه های حماسه سیاسی در حماسه حسینی عنوان کرد.
به گفته وی، برنامه های امسال ضمن تبیین ویژگی های شخصیتی امام حسین علیه السلام و تحلیل روش های ایشان، راز ماندگاری قیام عاشورا، شیوه فرزندپروری در مکتب امام حسین علیه السلام، مهدویت، تقویت روحیه ایثار و فداکاری، نقش زنان و مادران در نهضت ایشان را تشریح می کنند.
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما تاکید کرد: با توجه به شبهه افکنی شبکه های ماهواره ای ضد شیعی علیه فلسفه قیام عاشورا، امسال رفع شبهات دینی در دستور کار شبکه های سیما قرار دارد که شبکه قرآن محور اصلی این برنامه ها است.
وی استفاده از محتوای مجالس فاخر عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را از رویکردهای اصلی برنامه های امسال محرم عنوان کرد و افزود: امسال ضمن پخش مستندهایی با موضوع فرهنگ عاشورایی، چهره های جدیدی اعم از سخنرانان، مداحان و کارشناسان دینی در برنامه ها حضور می یابند.
گروسی افزود: امسال شبکه های سیما هر کدام یک رسالت اصلی بر عهده دارند که هر یک با توجه به این رویکرد، برنامه های خود را در قالب های مختلف برنامه سازی ساماندهی کرده اند.
به گفته وی، شبکه یک تبیین ارزش های الهی و نظام تربیتی فرهنگ عاشورا را در دستور کار دارد، شبکه دو به معرفی خانواده موفق دینی می پردازد، شبکه سه به بررسی نقش ایمان در زندگی جوانان می پردازد ضمن آنکه شبکه چهار مسوول تبیین ویژگی زندگی انسان کامل و مولفه تربیتی آن است.
وظیفه شبکه تهران در ماه محرم امسال تبیین فرهنگ حسینی و دوری از دنیا خواهی است و شبکه جام جم نگاه جهانی به قیام عاشورا را هدف قرار داده است ضمن آنکه شبکه قرآن با رویکرد فرهنگ حسینی جلوه حقیقی اسلام را تبیین می کند.
به گفته گروسی، علاوه بر پخش مجالس سخنرانی علمای وفات یافته از جمله آیات عظام مجتبی تهرانی، خوشوقت و حق شناس، شبکه یک سیما مسوول پخش برنامه های حرم امام رضا علیه السلام است و شبکه دو آیین های عزاداری حرم حضرت احمد بن موسی علیه السلام را در دستور کار دارد.
وی با بیان اینکه اطلاعات مربوط به قیام حسینی در قالب مسابقات تلویزیونی نیز گوشزد می شود، اظهار داشت: تلویزیون در سوگواره «اهلا من العسل» که ششم محرم با همکاری دیگر دستگاه ها در سراسر کشور برگزار می شود، مشارکت دارد.
دبیر شورای معارف سیما، برگزاری مسابقه شعر و نواهای عاشورایی، معرفی چهره های جوان، معرفی 72 کتاب با موضوع قیام سیدالشهدا علیه السلام، معرفی مقتل حسینی عبدالرزاق محرب از مقاتل مستند شیعی، ارایه الگوی مقتل خوانی و پرهیز از آرایش های نامتناجس مجالس مذهبی را از دیگر رویکردهای برنامه های امسال تلویزیون برشمرد.
گروسی با بیان اینکه قرار است آیین های عتبات عالیات نیز به طور زنده از شبکه های سیما پخش شود، گفت: به نحوی برنامه ریزی شده است که اماکن خاص مذهبی که آیین های ویژه دارند، پوشش تصویری داده می شود.
وی از یزد، حسینه اعظم زنجان، بم کرمان، تفت به عنوان برخی شهرهایی نام برد که آیین های عزاداری از آن به صورت زنده از شبکه های سیما پخش می شود.
دبیر شورای قرآن و معارف سیما همچنین با برشمردن برخی برنامه های خاص محرم شبکه های تلویزیونی افزود: «این شب ها» شبکه یک، شیرخوارگان حسینی از شبکه دو، «استوا» از شبکه سه پخش می شوند.
وی ادامه داد: مجالس مداحی حاج منصور ارضی از شبکه یک، محمود کریمی از شبکه دو و مجالس سعید حدادیان و محمدرضا طاهری از شبکه سه سیما پخش می شوند و جلسات سخنرانی های مذهبی نیز در دستور پخش شبکه ها قرار دارد.
گروسی در پاسخ به اینکه شبکه های دیجیتال سیما از جمله تماشا و نسیم چه رویکردی را در ماه محرم خواهند داشت، گفت: برنامه ریزی های شورای معارف سیما ویژه شبکه های نسل یک این معاونت است و شبکه های نسل جدید که بیشتر تامینی هستند، سیاست گذاری جداگانه ای برای ایام محرم خواهند داشت اما بی تردید آنها نیز تحت تاثیر ماه محرم خواهند بود.

 


به نقل از ایرنا