درآستانه دهم محرم‌الحرام 1436 (هـ.ق)، مصادف با عاشورای حسینی (فردا سه‌شنبه) میلیون‌ها نفر از داخل و خارج عراق به سوی کربلا رهسپار شدند. اغلب زائران عراق با پای پیاده به طرف کربلا به راه افتادند و در بیشتر استان‌های این کشور مانند نجف، کربلا، بابل، میسان و غیره امروز (دوشنبه) و فرداد تعطیل رسمی اعلام شده است.

 

طرح امنیتی برای حفظ امنیت زائران

بنا بر گزارش رسانه‌های عراقی، مقامات امنیتی عراق از طرح‌های امنیتی ویژه همزمان با این مناسبت خبر دادند. «عبدالامیر الشمری» فرمانده عملیات بغداد در این خصوص گفت: طرح امنیتی کاملی برای حمایت از زائران در نظر گرفته شده است و این طرح در روز دهم محرم متمرکزتر می‌شود. علاوه بر کربلا، کاظمین نیز مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرد.

 

تشکیل اتاق عملیات ویژه برای خدمات‌رسانی به زائران

ویگاه خبری «سومریه نیوز» عراق به نقل از «عبدالامیر الزیدی» فرمانده عملیات دجله نیز نوشت که 456 هیئت حسینی در استان دیاله عراق به شدت حمایت می‌شود و طرح‌های امنیتی خاصی همزمان با عاشورا اجرایی می‌شود.

همزمان، وبگاه خبری «المدی پرس» گزارش کرد که «عبدالکریم الانصاری» وزیر امور شهرسازی عراق امروز دوشنبه وارد کربلا شد و اعلام کرد که دولت این کشور برای خدمات‌رسانی بهتر به میلیون‌ها زائر حسینی اتاق عملیاتی ویژه تشکیل داده است (جزئیات بیشتر) و با تخیص 500 میلیون دینار برای خدمات‌رسانی به زائران امام حسین -علیه‌السلام- 2500 نفر را برای تنظیف شهر به خدمت گرفته است.

 

عزاداری مسیحیان برای سیدالشهداء علیه‌السلام

بنا بر این گزارش، علاوه بر شیعیان عراق، دیگر مذاهب مانند مسیحیان نیز به عزاداری سالار شهیدان امام حسین -علیه السلام- می‌پردازند. «مازن نایف» رهبر دینی مسیحیان استان بصره از تشکیل هیئت حسینی خبر داد و افزود که این هیئت در 10 روز اول محرم به همراه شیعیان به عزاداری می‌پردازند.

در همین راستا «جاسم الفتلاوی» استاندار کربلا اعلام کرد که تعداد زائران در این مناسبت به میلیونها نفر می‌رسد و استان کربلا با وجود تمام امکانات خود نیازمند کمک دیگر استان‌ها برای ارائه خدمات به زائران است. وی از دیگر استان‌های عراق خواست خدماتی را که از عهده آنها برمی‌آید، در کربلا ارائه دهند.

 

تدابیر ترابری و بهداشتی برای دفع خطر ابولا و دیگر بیماری‌های مسری

از سوی دیگر «فارس البیرفکانی» یکی از مسئولان بهداشت عراق اعلام کرد که برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های مسری و بارزترین آنها «ابولا» اقدامات ویژه‌ای اجرا می‌شود و زائران در مرزهای خشکی و هوایی مورد معاینه لازم قرار می‌گیرند.

این مسئول عراقی تاکید کرد که تاکنون هیچ مورد مبتلا به ابولا در عراق دیده نشده است.

وزارت حمل و نقل عراق نیز از ارائه خدمات مناسب حمل و نقل و تلاش برای رفاه حال زائران در این زمینه خبر داد. این وزارت اعلام کرد که 600 دستگاه اتوبوس و 6 قطار به این منظور اختصاص داده شده است.

کربلا هر ساله و همزمان با عاشورا و اربعین حسینی پذیرای میلونها زائر از داخل و خارج عراق است.