به گزارش سایت تخصصی امام حسین علیه السلام به نقل از شیعه آنلاین، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه موضوع اختصاص ارز به زائران عتبات عالیات یا عمره مفرده به‌طور مستقیم به سازمان حج و زیارت مرتبط نمی‌شود، به تشریح برخی مشکلات زائران در دریافت ارز خود با نرخ مصوب دولتی اشاره کرد.

علی لیالی در گفت‌وگو با فارس درباره مشکلات موجود در پرداخت ارز به زائران اظهار داشت: موضوع اختصاص ارز به زائران عتبات عالیات یا عمره مفرده مربوط به مصوبه بانک مرکزی است و به طور مستقیم به سازمان حج و زیارت مرتبط نمی‌شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات اجرایی در خصوص تخصیص ارز به زائران در حوزه عتبات عالیات یا عمره مفرده خاطر‌نشان کرد: بر اساس شرایط جدیدی که توسط بانک مرکزی در خصوص اعطای ارز به زائران اعلام شده به هر زائر 400 دلار با نرخ مصوب، ارز اختصاص می‌یابد اما در اجرای این مصوبه تاکنون مشکلاتی هم برای مسافران عادی و هم برای سفرهای زیارتی وجود داشته است.

معطلی زائران برای دریافت ارز در فرودگاه امام

لیالی با اشاره به دیدار خود از فرودگاه امام خمینی و بررسی مشکلات موجود درباره نحوه پرداخت ارز مسافران تصریح کرد: بسیاری از مسافران در هنگام پرواز باید به سراغ باجه‌های در نظر گرفته شده برای پرداخت پول و دریافت ارز اقدام کنند و بر اساس چنین رویه‌ای اگر مسافران یک پرواز 400 نفره بخواهند ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند به 4 تا 5 ساعت زمان نیاز وجود دارد که این امر باعث بروز مشکلاتی در پرواز می‌شود.

وی یادآور شد: برای حل این مشکلات مقرر شده که مسافران در شهر محل اقامت خود و از طریق شعب ارزی بانک ملی پول خود را پرداخت کنند و در هنگام انجام مسافرت و پس از عبور از گیت صرفا با ارائه حواله خود ارزشان را دریافت کنند.

مشکلات سیستم فرودگاهی در پرداخت ارز

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مسائل و مشکلات مربوط به ارز زائران و مسافران به سیستم فرودگاه و بانک مربوط می‌شود، اظهار داشت: در حوزه زیارت و بر اساس تفاهمنامه‌ای که با بانک ملی به انجام رسانده‌ایم پس از اینکه ویزای زائران عمره صادر شد زائران ارز خود را از طریق سازمان حج و زیارت دریافت می‌کنند اما در حوزه سفرهای عتبات مشکلاتی از جمله در پایانه‌های مرزی مانند مهران وجود دارد.

وی افزود: در پایانه مرزی مهران شعبه بانک ملی وجود ندارد بلکه صرفا یک باجه برای این بانک در نظر گرفته شده است که انجام عملیات ارزی از طریق باجه امکان‌پذیر نیست و باید این مشکل در پایانه‌های مرزی حل شود.

تفاوتی بین مسافران هوایی یا زمینی در دریافت ارز وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای دریافت ارز مسافرتی بین مسافران هوایی یا زمینی تفاوتی وجود ندارد، یادآور شد: سازمان حج و زیارت آمادگی دارد با توافق با بانک‌ها، سیستمی طراحی شود که زائران پیش از انجام سفر با پرداخت پول خود حواله‌ دریافت ارز سفر خود را دریافت کنند.