به گزارش واشنگتن پست، میلیون‌ها شیعه با وجود تهدیدات داعش، یاد اربعین را در عراق گرامی داشتند. همچنین میدل ایست گزارش داد که میلیون‌ها زائر شیعه درسوگواری سالیانه اربعین روانه شهر مقدس کربلا در عراق شدند. این افراد با وجود شرایط امنیتی خطرناک و همچنین تلاش پیکارجویان داعش که زائران را مورد هدف قرار می‌دادند، به این سفر رفته بودند. برخی این مسیر را بیش از دوازده روز پیاده از جنوب عراق یا ایران و برخی در کامیون‌هایی مملو از جمعیت رفته بودند. خالد العبیدی وزیر دفاع عراق گفته که اربعین امسال هفده میلیون نفر با احتساب بیش ازچهار میلیون غیر عراقی از شصت کشور وارد کربلا شده‌اند.
بر اساس این منبع موثق عراقی، این تعداد زائر رکوردی جدید نسبت به سال‌های گذشته محسوب می‌شود. بنا به گفته یک مسؤول پیشین شبکه ماهواره‌ای «النجف»، این حادثه مذهبی بزرگ‌ترین اجتماع در جهان است، زیرا تعداد شرکت‌کنندگان بالغ بر پانزده میلیون نفر بوده که یک سوم جمعیت عراق هستند. میدل ایست ادامه می‌دهد: جالب‌ترین قسمت این موضوع این است که افراد غیر مذهبی نیز در این گردهمایی شرکت کرده بودند. در روز جمعه یک نفر با اصابت خمپاره کشته شد اما دولت عراق با افزایش شمار نیرو از پانزده هزار به چهل هزارنفر کنترل‌های خود را افزایش داد.عبد الحسین سالم یکی از داوطلبان تهیه غذا در ورودی شهرکربلا به یک خبرنگار غربی می‌گوید: تلاش داعش بیهوده ماند، زیرا وقتی به کربلا آمدیم آماده قربانی شدن بودیم و ارزوی شهادت در سر داشتیم. در هر حال روز پنجشنبه، دو بمب درموکب غذای زائران منفجر شد که سه کشته و بیش از سیزده مجروح بر جای گذاشت. همچنین در یک گذرگاه ایرانی بیش از سه نفر کشته شدند.
به گفته وزیر دفاع عراق، در چند روز گذشته نیروهای کمکی بغداد توانستند نیروهای داعش را به عقب برانند. همچنین خالد العبیدی وزیر دفاع عراق به شبکه العربیه گفت که تعداد زائران کربلا در روز پنجشنبه [دو روز مانده به اربعین] به هفده و نیم میلیون رسیده است. او می گوید تعداد زائران خارجی چهار و نیم میلیون نفر از شصت کشور بوده که بیشتر آنها ایرانیان بوده اند. مقامات عراقی تعداد زوار ایرانی را حداقل یک میلیون تخمین زده اند. آنها این حرکت را نمایشی نمادین در مقابل تروریست‌های داعش خواندند. خالد العبیدی می‌گوید ما به دلیل تعداد زیاد زائران در شهر طرح‌های امنیتی را بررسی کرده و همچنین مسیرهای جدیدی به سمت این شهر باز کرده‌ایم. این شبکه می‌گوید زوار شیعه از گذشته همواره هدف حملات تروریستی بود‌ه‌اند که امسال میزان کمتری از این حملات گزارش شده است.
همچنین به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، اربعین بزگترین گردهمایی شیعیان است که امسال به دلیل افزایش تعداد زائران، ده هزار نیروی داوطلب به کمک نیروهای دولتی آمادند تا به وضعیت رفاهی زائران رسیدگی کنند.
در حالی که بیشتر خبرگزاری‌ها تعداد انگشت‌شماری از شهدای حملات تروریستی به زائران اربعین امسال گزارش کرده بودند، خبرگزاری رویترز گزارش داده که حداقل 36 نفر در این حملات جان باخته‌اند. همچنین بنا به گزارش بخش انگلیسی سایت الاهرام مصر در حالی که شیعیان پانزده درصد جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند، حدود پانزده میلیون زائر در زیارت اربعین امسال شرکت کرده و 35 هزار نظامی عراقی این مراسم را پوشش دادند.