شش ماه پیش عناصر گروه تروریستی داعش با هجوم به شهر موصل، این دومین شهر بزرگ عراق را به اشغال خود در آوردند و تا به امروز هم این شهر در دست داعش است. اشغال شهر موصل پیامدهای بدی را برای مردم این شهر داشته و زندگی مردم در این شهر را دشوار ساخته است.

این روز‌ها عناصر مسلح داعش در سطح شهر موصل به کثرت حضور دارند و هواپیماهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به صورت مستمر در آسمان شهر موصل پرواز می‌کنند.

قحطی در موصل

مردم شهر موصل زندگی سختی را در این روز‌ها می‌گذرانند، دارو در این شهر کم است و به علت نبود برق کافی ایستگاه‌های تصفیه آب به خوبی کار نمی‌کنند. آب در این شهر کم است و مردم هم برای تامین آب مورد نیاز خود آب باران را جمع می‌کنند. قیمت مواد غذایی و بطری آب هم در شهر موصل بسیار گران شده است و یک کپسول گاز در این شهر به قیمت صد دلار فروخته می‌شود.

 مردم در موصل زندانی هستند

داعش این روز‌ها برای حبس کردن مردم شهر موصل در این شهر، راه‌های شهر موصل را با شهرهای اربیل، کرکوک و دهوک را بسته است، پیش از این مردم شهر موصل از طریق سفر به شهر کرکوک می‌توانستند که به شهرهای دیگر عراق بروند، اما با این اقدام داعش، مردم شهر موصل حبس شدند.

علاوه بر این داعش برای خروج مردان از شهر موصل قانون سختگیرانه‌ای را وضع کرده است. براساس این قانون هر مردی که قصد سفر به خارج از موصل را دارد، باید مرد دیگری ضمانت او را در نزد داعش کند، پس آن مرد تنها برای پنج روز امکان بیرون بودن از شهر موصل را دارد و در صورت تاخیر داعش ضامن را دستگیر می‌کند. این اقدام داعش برای جلوگیری از پیوستن مردم شهر موصل به نیروهای ارتش عراق است.

مد روز جوانان موصل

جوانان موصل این روز‌ها بیشتر لباس افغانی را به تن دارند و خرید و فروش چنین لباس‌هایی در شهر موصل رواج زیادی پیدا کرده است، شاید جوانان موصل به این علت به لباس‌های افغانی گرایش پیدا کردند که داعشی‌ها به آن‌ها گیر ندهند، چون نیروهای داعش به هر بهانه‌ای جوانان را در سطح شهر موصل دستگیر می‌کنند. داعش همچنین از طریق اجبار و تطمیع سعی در جذب جوانان شهر موصل به صفوف خود دارد و در این راه از پول برای جذب جوانان به سوی خود استفاده می‌کند.