سیدضیاء الدین دری کارگردانی که بیشتر به‌واسطه ساخت آثار تاریخی نظیر «کلاه پهلوی» و «کیف انگلیسی» شناخته می‌شود مدتی است طرح تولید سریالی با نام «زینب (س)» را به مسئولان شبکه سوم ارائه کرده است. سریالی که بناست با محوریت فرازهایی دیدنی از زندگی حضرت زینب (س) بانوی سرافراز دنیای اسلام تولید شود. دری که آخرین تجربه کارگردانی‌اش سریال «کلاه پهلوی» بود در یک حرکت کاملاً آگاهانه تجربیات خویش در ژانر تاریخی را زمینه‌ای کرده است برای نگارش طرح اولیه سریال «زینب (س)».

دری درباره وضعیت تولید این کار گفت: طرح اصلی فیلمنامه را چند ماه قبل به مدیران شبکه سوم سیما ارائه دادم و حالا هم منتظر هستم تا مدیریت جدید سیما برای تعیین وضعیت کار وارد عمل شود. خوشبختانه مدیران قبلی از طرح «زینب (س)» خوششان آمد و قول همکاری دادند و همین موضوع بنده را به سرانجام رسیدن کار، امیدوار می‌کند.

 

دنبال نگاه‌های تازه هستم

این کارگردان که از اعتقادات قوی مذهبی نیز برخوردار هست در ادامه افزود: من مدت‌ها درزمینهٔ کارهای تاریخی فعالیت کردم و به‌اصطلاح تجربیات لازم را کسب کردم که وقتی وارد حوزه‌های مذهبی می‌شوم بتوانم باقدرت کارکنم. در حوزه سریال سازی مذهبی دنبال طرح نگاه‌های تازه هستم و دوری از کلیشه‌های رایج و از همه مهم‌تر اینکه نذری داشتم به بارگاه سیدالشهدا که این سریال می‌تواند ادای نذر من باشد.

 

وی درباره درون‌مایه این فیلم‌نامه و اینکه چه مقطعی از زندگی حضرت زینب کبری (س) را دربرمی گیرد بیان داشت: داستان از ظهر عاشورا آغاز می‌شوم و بعد از جنایت بزرگی که در عاشورا روی داد آتش زدن خیمه‌ها را می‌بینیم و به دنبال آن نیز به اسارت گرفتن خاندان حسینی.

 

نقشی مهم برای تصویرسازی سخنرانی حضرت زینب (س)

دری بابیان اینکه بخش عمده‌ای از این سریال مروری است بر سخنرانی حضرت زینب در بارگاه یزید گفت: سعی کرده‌ام تصویری دقیق و دیدنی ازآنچه در جریان سخنرانی حضرت زینب روی داد را در فیلم‌نامه بگنجانم. این تصویرسازی از آنجا که نقشی تاریخ‌ساز در اتفاقات بعدی و قیام‌هایی که به انتقام‌جویی از امام حسین (ع) انجام شد دارد باید زودتر از این‌ها تصویرسازی می‌شد اما به‌هرحال هنوز هم دیر نیست.

 

کارگردان آثاری چون «سینما سینماست» و «لژیون» با اشاره به سبک روایت در آثار با محوریت شخصیت‌های مذهبی بیان داشت: در حوزه فیلم‌نامه‌نویسی با محوریت شخصیت‌های صدراسلام نباید به داستان‌پردازی روی آورد اما من سعی می‌کنم در حوزه تحقیقاتی کار طوری عمل کنم که همه‌چیز کاملاً وفادارانه نسبت به تاریخ پیش برود نه با تکیه بر تخیل و فانتزی سازی‌های ابلهانه.

 

کمبود بودجه باعث کندی پیشرفت پروژه شد

دری درباره کندی پیشرفت این پروژه طی چند ماهی که از ارائه فیملنامه آن به سیما می‌گذرد به فرهنگ نیوز گفت: به‌واسطه تغییر و تحولاتی که بنا بود در رسانه ملی حادث شود ازچند ماه زودتر یک جور رخوت در این نهاد حاصل شد. رخوتی که در کمبود بودجه هم ریشه داشت. همین امر باعث شده بود که مدیران اجرایی سازمان هم بیشتر به فکر پیشبرد کارهایی باشند که نتیجه آن‌ها در کوتاه‌مدت مشخص می‌شوم و نه بلندمدت.

 

15 ماه بعد از «کلاه پهلوی» هنوز دستمزدم تسویه نشده!

این کارگردان با اشاره به بدقولی‌هایی که در جریان تسویه دستمزدش بابت کارگردانی «کلاه پهلوی» گریبانش را گرفته ادامه داد: مشکلات بودجه‌ای سازمان صداوسیما آن قدر زیاد بود که 15 ماه بعد از پایان پخش سریال «کلاه پهلوی» هنوز حقوق من و گروهی دیگر از عوامل تسویه نشده است. امیدوارم با آمدن مدیریت جدید این مشکلات مادی برطرف شده و برای پروژه‌های ماندگار مانند «زینب» نیز تعیین تکلیف شود. 

 

بخشی از فیلم‌برداری در سوریه انجام می‌شود

سیدضیاء الدین دری با بیان اینکه محاسبات طراحی تولید «زینب (س)» را طوری خواهد پیش برد که با هزینه‌ای متوسط کار به تولید برسد خاطرنشان ساخت: من در همان طرحی که ارائه کرده‌ام حتی درباره لوکیشن‌های احتمالی هم توضیحات لازم را ارائه دادم چون نمی‌خواستم تصور شود که این کار نیاز به بودجه ویژه و هزینه بری دارد. سعی دارم کاری شریف خلق کنم با حداقل اسراف در هزینه‌ها. برای انتخاب لوکیشن برخی نماها را در لوکیشن‌های داخلی و با دکور زنی پیش می‌بریم و برخی نماها را نیز در شهرک‌های سینمایی که داریم. البته به‌احتمال زیاد بخشی از کار هم در سوریه فیلم‌برداری خواهد.