به گزارش خبرگزاری 'آسوشیتدپرس'، 'یوتسنا لالجی' کارشناس سازمان ملل که نظارت تحریم‌های جهانی علیه القاعده را بر عهده دارد، روز گذشته در جلسه کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل گفت که برآورد می‌شود گروه‌های تروریستی بین سال‌های 2004 و 2012، در حدود 120 میلیون دلار فدیه دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد که داعش طی سال‌های گذشته بین 35 تا 45 میلیون دلار باج دریافت کرده است.

به گفته این کارشناس سازمان ملل، القاعده و گروه‌های تروریستی وابسته آدم‌ربایی و گروگان‌گیری را به مهم‌ترین منبع درآمد خود تبدیل کرده‌اند.

لالجی گفت القاعده در شبه‌جزیره عربستان که مقرش در یمن است بین سال‌های 2011 و 2013، 20 میلیون دلار باج دریافت کرده و شاخه همین گروه در مغرب نیز که در شمال آفریقا فعال است طی 4 سال گذشته بالغ‌بر 75 میلیون دلار فدیه گرفته است.

بنا بر اظهارات وی، گروه‌های تروریستی بوکوحرام در نیجریه و الشباب در سومالی نیز میلیون‌ها دلار طی چند سال گذشته به‌عنوان سرب‌ها دریافت کرده‌اند.

گزارش وی همچنین می‌افزاید که گروه تروریستی 'ابوسیاف' که در فیلیپین فعالیت می‌کند طی سال‌های اخیر در حدود یک و نیم میلیون دلار فدیه گرفته است.

به گفته لالجی، گروه‌های تروریستی یا خود نسبت به گروگان‌گیری اقدام می‌کنند و یا مانند گروه القاعده در شبه‌جزیره عربستان درازای تحویل گرفتن افراد ربوده‌شده، بهایی را به اعضای قبایل محلی می‌پردازند.