سرلشکر قاسم راشد زوید، رئیس پلیس استان واسط در حاشیه کنفرانس امنیتی سالانه پلیس این استان به مناسبت ماه محرم به پایگاه شبکه ماهواره‌ای «السومریه نیوز» گفت: فرماندهان امنیتی استان، طرحی امنیتی در نظر گرفته‌اند که هدف از اجرای این طرح، تأمین امنیت هیئت‌های عزاداری در ماه محرم‌الحرام تا اربعین حسینی (ع) است. این طرح، با مشارکت 15 هزار نیروی پلیس اجرا خواهد شد و این نیروها از شمال «الصویره» تا منطقه «البشائر» در جنوب کوت مستقر خواهند شد.
وی تأکید کرد: اجرای این طرح، به عهده همه دستگاه‌های امنیتی استان، اعم از پلیس و سازمان اطلاعات خواهد بود تا جلوی هرگونه نفوذ امنیتی گرفته شود.
سرلشکر قاسم زوید بر ضرورت پیگرد افراد مشکوک و بازرسی همه شرکت‌کنندگان در هیئت‌های عزاداری تاکید کرد و گفت: بر اساس این طرح، استان واسط به هفت منطقه امنیتی تقسیم خواهد شد و هر یک از مناطق امنیتی نیز به نوبه خود به بخش‌های کوچکتری تقسیم خواهند شد تا کنترل آن‌ها به کمک هیئت‌های عزاداری ممکن شود.
استان واسط، به مرکزیت شهر کوت، از باثبات‌ترین استان‌های عراق به‌شمار می‌رود، با این حال مناطق شمالی این استان در منطقه الصویره و اطراف آن هر از چندگاهی عرصه خشونت می‌شود. پلیس این استان تاکنون شمار زیادی از تروریست‌های نفوذی را بازداشت کرده است.