محرمی دیگر از راه می‌رسد و بهار اشک دیگری بر عاشقان ولایت که در آن غبار از جان‌های خسته خویش زدایند و وجودشان را به عطر حسینی معطر کنند.

محرمی که با نام حسین علیه‌السلام پیوند خورده و با آمدنش فکرها و دل‌ها متوجه روزی می‌شود که بزرگ ترین روزهای مصیبت است.

اشک‌ها در غم برترین انسان‌های عالم جاری می‌شوند. وقتی که فرشتگان آسمانی بر حسین (ع) گریانند و پریان و پرندگان در زمین و هوا بر او نوحه گرند؛ آیا نباید انسان‌ها با این آفریدگان هم نوایی کنند و با یادآوری آن چه بر خاندان ولایت گذشت، گریه و نوحه‌ای همیشگی داشته باشند؟!

آسمان بر او گریسته است، چشم آسمان چهل روز در عزای حسین (ع) گریان بود، آیا سزاست چشم زمینیان بر مصیبت او گریان نشود؟! در حالی که قرن‌ها پیش از ولادتش، انبیای الهی چون آدم و نوح و ابراهیم مصیبت‌های او را می‌شنوند و بر مظلومیتش اشک می‌ریزند.

در حالی که جدش رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله اعضا و جوارح او را که همان محل فرود آمدن شمشیرهاست، می‌بوسد و در غربت فرزندش گریه می‌کند.

در حالی که پدرش امیرمؤمنان علی ()ع در کنار شط فرات می‌ایستد و مصائب فرزندش را بر ابن عباس بازگو می‌کند و چنان بر او می‌گرید که محاسنش تر می‌شود و اشک بر سینه مبارکش می‌ریزد. آن گاه که مادرش زهرا سلام‌الله‌علیها قبل از ولادتش بر او محزون و غمگین می‌شود و برای میوه دلش اشک می‌ریزد.

در حالی که برادرش حسن (ع) در حالی که در اثر سم در بستر شهادت قرار گرفته، او را بغل می‌کند و با خبر دادن از مصائب روز عاشورا بر او گریه می‌کند.

در حالی که امام سجاد (ع) عمری را با یاد کربلا می‌گذراند و هیچ آبی را جز با اشک ریزان بر مصائب پدر گرامی‌اش نمی‌نوشد.

در حالی که امام صادق و امام کاظم (ع) در ایام محرم غرق در ماتم و گریه می‌شوند و لبخند از لبانشان محو می‌گردد و خودشان روضه خوان جد غریبشان می‌شوند.

در حالی که امام رضا (ع) غم نامه خویش را در عزای جد بزرگوارشان می‌سراید و یادآوری روز عاشورا را مایه مجروح گشتن پلک‌ها و ریزان شدن سیل اشک‌های خود می‌شمارد.

و آن گاه که امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف خود را نوحه خوان همیشگی و گریه کننده هر شب و روز مصیبت‌های جد بزرگوارشان می‌داند و گریه کردن بر او را تا آن جا که به جای اشک، خون از دیده ببارد، وظیفه خود می‌داند.

از آن واقعه قرن‌ها می‌گذرد؛ اما شعله عشق حسینی هم چنان در دل‌ها فروزان است؛ چرا که به فرموده پیامبر (ص) «از شهادت حسین (ع) حرارتی در قلب‌های مؤمنان است که هرگز به سردی نمی‌گراید.»

آری! این عشق و شور حسینی که هرساله با آمدن محرم به اوج خود می‌رسد، ودیعه‌ای است از سوی خداوند در دل‌های مؤمنان.