هویت حقیقی شهربانو هویت حقیقی شهربانو

هویت حقیقی شهربانو

درباره مادر گرامی امام سجاد (ع) در طول تاریخ سخنان بسیار متفاوتی نقل شده است و این در حالی است که اغلب گزاره های تاریخی در این مورد، یکدیگر را نقض می‌کنند. از طرف دیگر برخی مستشرقین و عالمان سنی مذهب به دلیل ایرانی بودن حضرت شهربانو، مادر گرامی امام سجاد (ع) به مذهب تشیع حمله کرده و آن را ساخته و پرداخته گروهی از ایرانیان می دانند. این دو موضوع باعث شده است شفاف شدن داستان ازدواج شهربانو با امام حسین (ع) از اهمیت بالایی برخوردار شود. تاریخ‌دانان و عالمان زیادی در این رابطه نظرات و آرای مختلفی داده‌اند که در این پرونده به آن‌ها اشاره شده است.
مادر امام سجاد (ع) در یک نگاه
شهربانو مادر گرامی امام سجاد (ع)

در این مقاله سعی شده است تا کنکاشی جامع پیرامون ازدواج حضرت شهربانو (س)با امام حسین (ع) انجام گیرد و این واقعه را از زوایای گوناگون مورد نقد و بررسی قرار دهیم و اشکالات و ابهامات وارد شده در این موضوع را به تفصیل بازگو کرده و در حد توان خویش به آنها پاسخ دهیم، لهذا در خلال ارائه­ ی مطالب به اشکالات موجود در بعضی از مقاطع اشاره خواهیم کرد.

همسران امام حسین (ع)

امام حسین (ع) در طول دوران زندگی مبارکشان با پنج زن ازدواج کردند که با توجه به تحقیقات انجام‌شده، غیر از رباب، ام اسحاق و ام جعفر سایر همسران امام حسین (ع) پیش از واقعۀ کربلا از دنیا رفتند؛ ازاین‌رو در کربلا حاضر نبودند.

پیدایش مذهب تشیع ترفند ایرانیان نبوده

عده‌ای از مستشرقان که مساله ازدواج حضرت شهربانو با امام حسین (ع) بررسی کردند وجود مذهب شیعه در ایرانیان را به این وصلت تسبت می‌دهند. آن‌ها به دلیل کم بودن منابع و عدم جامع نگری در تمامی منابع به این شتباه فاهش شدند که مذهب تشیع طرفندی از جانب ایرانیان زرتشت مسلک برای حفظ آیین خودشان بوده است

مقبره شهربانو از تحریفات عاشوراست و مادر امام سجاد از خانواده بزرگان ایران بوده

دکتر محمدحسین رجبی دوانی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و استاد تاریخ اسلام در این گفت وگو با بیان این که شهربانو مادر حضرت امام سجاد(ع) قطعا ایرانی تبار بوده، در این که آیا شهربانو دختر یزدگرد سوم بوده است، تشکیک کرد و گفت: مورخان معاصر این مسئله را رد می کنند.

دیدگاه عالمان

مادر گرامی امام سجاد (ع) فقط دارای تبار ایرانی است

دیدگاه های بسیار مختلفی درباره حضرت شهربانو مادر گرامی امام سجاد (ع) وجود دارد. آقای یوسفی غروی با بیان تمامی دیدگاه‌ها و کنکاش آن‌ها به نتایجی متفاوتی رسیدند که در آن هم از دیدگاه تاریخی وهم حدیثی به موضوع پرداخته اند.

پیوند زناشویی امام حسین (ع) با دختر یزدگرد مشکوک است

شهید مطهری در سخنرانی‌های خود پیرامون عاشورا به بیان برخی از تحریفات که در نقل این واقعه انجام شده پرداخته اند که بعد ها کتاب مستقلی به نام حماسه حسینی از آن به چاپ رسید. از جمله تحریفاتی که ایشان به آن اشاره می کردند داستان ازدواج بی بی شهربانو و مقبره ایشان در شهر ری بود. شهید مطهری به شدت مخالف سکوت در برابر اینگونه خرافات جهت حفظ دین مردم بودند.

داستان شهربانو یک افسانه تاریخ است

دکتر سید جعفر شهیدی در کتاب زندگانی علی بن حسین (ع) اینکه شهربانو دختر پادشاه ساسانی است را به شدت رد می کننددرباره مادر بزرگوار امام سجاد (ع) ضرورت پژوهش، بیشتر خواهد بود؛ چرا که گوناگونى اقوال و ابهامات تاریخى، بیانگر «تحریف در گزارش وقایع‏» است. از این رو برخى از مورخان، محدثان و نویسندگان به «نقد علمى‏» اخبار و احادیث پرداخته و به نتیجه مطلوبى رسیده‌اند.

دیدگاه تاریخ‌دانان

اثبات هویت شهربانو دختر آخرین پادشاه ساسانی و مادر گرامی امام سجاد(ع)

مرضیه محمدزاده همانند دکتر مهدوی دامغانی و خانم ناهید طیبی در استنباط خود از تاریخ معتقد است که شهربانو دختر آخرین پادشاه ساسانی در زمان عثمان خلیفه سوم به اسرات در آمده و به ازدواج امام حسین (ع) درآمده است. درضمن ایشان مادر امام سجاد (ع) است

حضرت شهربانو دلیل نژاد ایرانی ائمه اطهار (ع)

از آنجا که بخشى از زندگى و تربیت معصومان علیهم‌السلام به مسئله «مادر و نیاکان مادرى‏» آنان، اختصاص دارد؛ زیبنده است که در نگارش زندگینامه هر معصومى، به این موضوع نیز پرداخته شود. درباره مادر بزرگوار امام سجاد (ع) ضرورت پژوهش، بیشتر خواهد بود؛ چرا که گوناگونى اقوال و ابهامات تاریخى، بیانگر «تحریف در گزارش وقایع‏» است. از این رو برخى از مورخان، محدثان و نویسندگان به «نقد علمى‏» اخبار و احادیث پرداخته و به نتیجه مطلوبى رسیده‌اند.

دیدگاه مری بویس ایران شناس غربی درباره مقبره شهربانو مادر گرامی امام سجاد (ع)

مری بویس استاد دانشگاه و پژوهشگر آیین زرتشتی او تمام عمرش را به پژوهش در رابطه با ایران باستان و آیین آن صرف کرده است. او در مقاله خود «بی‌بی‌شهربانو و بانو پارس» مقبره بی‌بی‌شهربانو شهر ری را به آناهید زرتشتیان قبل از اسلام نسب داده است. مری بویس معتقد است داستان فرار شهربانو از کربلا افسانه ای بیش نیست و به دلیل زمینه های دینی ایرانیان جذب مقبره شهربانو شده است.

۱ نظر
 
  • میثاق ۱۴۰۰/۱۱/۰۷

    من بار اول که اینجا رفتم کربلام امضا شد وراهی شدم بخاطر همین مطمئنم شهربانو همسر امام حسین علیه السلام هستن

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×