پرونده منابع تاریخ عاشورا پرونده منابع تاریخ عاشورا

پرونده منابع تاریخ عاشورا

تاریخ مجموعه حوادث فرهنگی، طبیعی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و رویدادهایی است که در گذشته و در زمان و مکان زندگی انسان‌ها و در رابطه با آن‌ها رخ داده است. تاریخ ناظر به درک وقایع جزئی و پدیده‌های ذکرشده است که در ذهن تاریخ‌نگار شکل می‌گیرد. تاریخ اسلام هم از همین قاعده پیروی می کند و جهت گیری های تاریخ‌نگار تاریخ را به انحراف و حتی وارونه کردن حقایق می کشاند. در این پرونده به بررسی کتاب های مختلف تاریخی پرداخته ایم
معرفی مقاتل و کتب تاریخ امام حسین (ع)

شیوه و سبک های مقتل نگاری در قرون و اعصار

تاریخ به صورت‌های مختلفی به دست ما رسیده است. معمولا آنچه به ذهن می آید کتاب‌های مقتل است در حالیکه طیف وسیعی از کتاب‌های تاریخی، رجالی، مناقب، حدیثی و حتی برخی کتب ادبی وجود دارند که از آن می توان به زوایای مختلف تاریخ را در آن‌ها بررسی کرد.

میراث مکتوبی که از مقاتل اولیه رسیده

پیش از یک قرن از ورود صنعت چاپ به ایران می‌گذرد ولی هنوز بسیاری از ذخایر و میراث مکتوب تمدن اسلامی در میان اوراق و کتب خطی به خاطر بخل گنجینه داران، پرا کندگی دست نوشته‌ها در کشورها، غرابت خط و زبان، منحصر به فرد یا کم شمار بودن نسخه‌ها و تشتت و اختلاف نسخ در کتابخانه‌های عمومی و یا مجموعه‌های خصوصی در گوشه و کنار جهان پنهان و دور از دسترس آرزومندان و مشتاقان مانده است.

کتب تاریخی، مقتل الحسین

اولین مقتل مکتوب، مقتل ابومخنف

از دیرباز ادعای نامکتوب ماندن گزارش‌های تاریخی در اسلام تا نیمه سده دوم هجری، از سوی خاورشناسان مطرح و شایع گشته است. اولین مقتل مکتوب سیدالشهدا (ع)

تاریخ طبری ابوالتواریخ!؟

این اصطلاح که تاریخ طبری پدر تواریخ است و طبعا طبری هم پدر تاریخ، در یک اثر کهن آمده است، اثری که گویا تا کنون رنگ چاپ را به خود ندیده است. تعبیر ابوالتواریخ بنده را واداشت تا این یادداشت مختصر را در بارۀ نسخه خطی این اثر بنویسم.

مقتل الحسین٬ کتاب مفقود شده شیخ صدوق

«شیخ صدوق» ازمحدثین بزرگ وعالمان متقدم شیعه بوده است. از مهمترین آثار وی می توان به کتاب « من لا یحضره الفقیه» اشاره کرد که جزو یکی از کتب اربعه ...

لهوف، مشهورترین مقتل امام حسین (ع)

از جمله مشهور ترین و معروف ترین مقاتلی که درباره امام حسین (ع) نوشته شده، «لهوف» است. سید بن طاووس (ره) این مقتل را بصورت خلاصه نوشته شده است که مورد استفاده زائران امام حسین (ع) باشد.

مقتل علامه مجلسی گوشه ای از کتاب بحارالانوار

مقتل علامه مجلسی گوشه ای از کتاب بحارالانوار


27 ماه رمضان، سالروز درگذشت عالم بزرگ شیعه، علامه مجلسی (ره) می باشد. مرحوم مجلسی پس از آموختن کتب روایی مشهور به دنبال کتب ومراجع دور افتاده رفت زیرا این اصول بخاطر بی‌اعتنایی به آنها وتوجه زیاد بزرگان به کتب مشهور از قبیل کتب اربعه و... مهجور مانده بودند...

نقد کتاب های تاریخی

افراط در بررسی نقادانه واقعه عاشورا

افرادی با کاشتن بذر شک و تردید در واقعیات عاشورا در هرسال، به‌ویژه در ایام عاشورا، با حملات شدید به ارکان این نهضت خدایی می‌کوشند تا این حرکت بزرگ را تحریف کنند

نقد رسول جعفریان بر کتاب روضه الشهدا نوشته کاشفى

یکی از کتاب‌هایی که افراد زیادی به آن انتقاد کرده‌اند و آن را مملو از تحریفات دانسته‌اند، کتاب روضه الشهدا است. روضه الشهدا چه کتابی است؟ ملا حسین واعظ کاشانی کسیت و انگیزه اش از نوشتن این کتاب چیست؟

روضه الشهداء در ایران

کاشفى در مقدمه کتاب خود هدف از تألیف این کتاب را آماده کردن متنى براى سوگواری‌ها دانسته و روضه الشهداء نقش مهمى را در روند شیعى شدن بیشتر مردمان نواحى اطراف و اندکى بعد تمامى ایران ایفا کرد.

اولین نظر را ارسال کنید
 
فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×