به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، مراسم رونمایی از کتاب «زینب فریاد فرمند» با حضور آنتون بارا نویسنده مسیحی کتاب، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عباس خامه‌یار رایزن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کویت در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

علی جنتی در این مراسم گفت: با برادرم آنتون بارا سابقه دوستی در کویت داشتیم و این برنامه موجب شد تا تجدید عهد و دیداری داشته باشیم و تشکر می‌کنم از تلاش جدیدی که ایشان در تعریف کتابی در خصوص حضرت زینب داشته‌اند.

وی اظهار داشت: همچنین از سازمان تبلیغات اسلامی که به چاپ و نشر کتاب ارزشمند «زینب فریاد فرمند» اهتمام ورزید، تشکر می‌کنم که بیانگر حماسه عاشورا و زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام است و نه‌تنها مسلمانان و شیعیان را شیفته خویش کرده بلکه همه آزادگان جهان در هر نقطه که هستند به هر‌اندازه با زندگی اباعبدالله علیه‌السلام آشنایی پیدا می‌کنند، شیفته ایشان می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: خصوصاً واقعه عاشورا که به تعبیر امام خمینی پیروزی خون بر شمشیر بود، حادثه عظیمی است که همه آزادی‌خواهان جهان آمادگی دارند درباره آن بنویسند، مرثیه بخوانند و حتی گریه کنند و همچنین در ترویج و تبلیغ مظلومیتی که در واقعه عظیم تبلور یافت کوشش کنند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که در بسیاری از کشورها که حتی سابقه اسلامی ندارند و کسانی که مسلمان نیستند، مراسمی در ارتباط با عاشورا برگزار کرده و به تکریم و تجلیل از فعالان عرصه عاشورا می‌پردازند.

جنتی گفت: در کشور عظیمی مانند هند که بیش از یک میلیارد جمعیت دارد و حدود 200 میلیون آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مشاهده می‌کنیم که روز عاشورا تعطیل است و همواره امام حسین علیه‌السلام و یاران باوفایش مورد احترام و تکریم واقع می‌شوند.

وی ادامه داد: یکی از شخصیت‌هایی که در خصوص اهل بیت آثاری را به رشته تحریر درآورده است، جرداق مسیحی است که درباره امیر‌المؤمنین علیه‌السلام مجموعه کتابی را با عنوان «صوت‌العداله»  تدوین کرده که در کشور ما ترجمه شده است. جرداق به‌عنوان یک فرد مسیحی، واقعاً نسبت به امیر‌المؤمنین علیه‌السلام عشق می‌ورزد و تدوین و تألیف چنین کتابی از یک فرد مسیحی ارزش بالاتری نسبت به یک فرد مسلمان دارد که شیفته علی علیه‌السلام است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جناب آنتوان بارا جزو شخصیت‌هایی است که شیفته اباعبدالله علیه‌السلام و خواهر ایشان حضرت زینب سلام‌الله‌علیها است. مدتی قبل که ایشان به همراه تعدادی از دوستان ما به عراق و به شهرهای نجف و کربلا رفته بودند، این نه‌تنها نشان‌دهنده یک علاقه شخصی و حبّی که ما بدون شناخت داریم، نیست بلکه آنتوان بارا ابتدا نسبت به اهل بیت علیهم‌السلام شناخت پیدا کرده و سپس شیفته آن‌ها شده است؛ برخلاف برخی از ماها که این شناخت را نداریم و تنها بر مظلومیت حضرت سید‌الشهدا علیه‌السلام می‌گرییم.

وی اظهار داشت: جا دارد در بسیاری از مجامع علمی و فرهنگی ما چنین حرکت‌‌هایی رخ دهد و از جامعه ما با شخصیت‌هایی همچون آنتون بیشتر آشنا شده و آن‌ها را مورد تکریم قرار دهند. بنده از اقدام ارزنده اخیر ایشان تشکر دارم و امیدوارم ما هم بتوانیم سهم خودمان را در این زمینه به‌خوبی ایفا کنیم.

کتاب «زینب صرخه أکملت مسیره» با نام فارسی «زینب فریاد فرمند» توسط غلامرضا انصاری ترجمه شده و پاسخی است به تحرکات و تحولات منطقه و کشتاری که توسط داعش نسبت به پیروان سایر ادیان همچون مسیحیان در حال انجام است.

آنتون بارا تأکید کرده بیش از 25 سال از عمر خود را به‌صورت تدریجی صرف تألیف کتاب «زینب صرخه أکملت مسیره» کرده است.

 


به نقل از فارس