به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، گران‌ترین فرش تاریخ جهان به آستان مقدس امام حسین علیه‌السلام  اهدا گردید.

هرمز صفدارزاده فرزند بافنده فرش که تحویل این فرش گران‌قیمت به آستان امام حسین علیه‌السلام  را بر عهده داشت در این مورد گفت: فرش ثارالله یکی از شاهکارهای تاریخ فرش ایران است.

وی با بیان اینکه طراحی این فرش از سال ۵۷ و به مدت ۴سال زمان برده و ۸ سال تولید آن با نظارت استاد صفدرزاده از چهره‌های ماندگار صنعت فرش ایران و توسط نوابغ نقاشی ایران چون شادروان استاد سید جعفر رشتیان و استاد محمود فرشچیان به طول انجامیده است گفت: موضوع تابلو فرش ثارالله مربوط به حادثه عاشوراست و وقایع صبح و ظهر و عصر عاشورا به تصویر کشیده شده است.

صفدرزاده با اشاره به اینکه این فرش از همان ابتدا وقف حرم امام حسین علیه‌السلام  شده بود گفت: به دلیل جنگ تحمیلی و مشکلات امنیتی پس از آن تاکنون موفق به اهدا آن به حرم امام حسین  علیه‌السلام  نشده بودیم که امروز پس از دو سال مذاکره با آستان حسینی موفق به انتقال و اهدا این قالی نفیس شدیم.

اهداکننده فرش به حرم امام حسین علیه‌السلام،  تعداد گره‌های موجود در فرش را ۶۰ میلیون اعلام کرده و گفت: ۵ هزار بافنده بافت فرش را به عهده داشتند که در طول بافت فرش همه کارگران با وضو بوده و در حین انجام کار به قرائت زیارت عاشورا می‌پرداختند.

 

IMG_4285.jpg

 

IMG_4297.jpg

 

 

 

 


به نقل از خبرگزاری حج