به گزارش کرب و بلا، دانشنامه تخصصی امام حسین (ع) «ویکی حسین» از جمله پروژه‌هایی است که از سال 1395 توسط موسسه مردم‌نهاد «زیتون» و با هدف معرفی جهانی امام حسین (ع) با استفاده از محتوای معتبر و مستند راه‌اندازی شده است.

 

یکی از فعالیت‌های مستمر و محوری این دانشنامه، بارگذاری مداخل فارسی و انگلیسی در موضوعات مختلف و متعدد است که تاکنون بیش از 3500 مدخل به زبان فارسی و بیش از 500 مدخل به زبان انگلیسی در رده‌های مختلف از جمله «اشخاص» با زیرمجموعه شهدای کربلا، اسیران کربلا و قاتلین، «آیین و مناسک» مشتمل بر آئین‌های سوگواری شیعی، «اماکن» شامل حرم‌ها، تکیه‌ها و امام باره‌ها، «کتب»، «مولفین» و... بارگذاری و منتشر شده و این دانشنامه به منبعی علمی، معتبر و موثق برای هزاران مخاطب مسلمان و حتی غیرمسلمان در کشورهای مختلف تبدیل شده است.

 

اکنون و بعد از گذشت شش سال از فعالیت رسمی این دانشنامه و با توجه به ضرورت بر طرف نمودن خلأ محتوایی پیرامون شخصیت و سیره امام حسین (ع) و پاسخگویی به شبهات و سؤالات کاربران دنیای مجازی پیرامون رویدادی به نام عاشورا به زبان‌های زنده و رسمی دنیا، مجریان این پروژه در تلاش هستند زبان فرانسوی را به زبان‌های این دانشنامه بیفزایند. زبانی که به‌عنوان زبان رسمی یا زبان دوم مردم 29 کشور جهان محسوب می‌شود و بیش از 220 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه صحبت می‌کنند.

 

فراخوان طرح کشتی نجات از روزهای آغازین ماه محرم‌الحرام در بستر صفحه اینستاگرام مجمع دوستداران امام حسین (ع) به نشانی IMAMHUSSAIN_LOVRES@ منتشر شده و در صدد جلب مشارکت‌های مردمی جهت تأمین هزینه‌های دانشنامه است.

 

هزینه پیش‌بینی‌شده برای این طرح شامل تولید و ترجمه محتوا، بارگذاری، انتشار مطالب و تأمین زیرساخت‌های فنی وب‌سایت ویکی حسین (ع) صد میلیون تومان در نظر گرفته شده که تاکنون با مشارکت بیش از سیصد تن از خیران و هم‌وطنان، بالغ بر 16 میلیون جمع‌آوری شده و مبلغی حدود 83 میلیون تا اجرایی شدن این طرح مورد نیاز است.

 

علاقه‌مندان به مشارکت در این فراخوان می‌توانند مبالغ اهدایی خود را به شماره کارت 4084-0006-2970-5022 و یا شماره‌حساب 3-13504617-8100-372 به نام موسسه زیتون واریز نمایند