به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، با توجه به آغاز فصل گرما در عراق این روزها باید شاهد هجوم ریزگردهای شدید گرد و غبار باشیم که سلامت زائران را با تهدید جدی مواجه می‌کند.
حجم این ریزگردها به اندازه‌ای است که نمای حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام از دیده‌ها محو شده است.
نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در عراق به زائرانی که قصد عزیمت به سفر زیارتی عتبات را دارند، توصیه کرد تا ماسک‌های تخم مرغی و کتانی از داروخانه‌های سطح شهر خود تهیه و از آن برای پوشش بینی و دهان استفاده کنند.
دکتر ماشاءالله رضایی با اشاره به این که این پدیده چند سالی است به معضل کشورهای عراق، سوریه، عربستان و به تبع آن ایران تبدیل شده است، استفاده از ماسک را برای در امان ماندن از ذرات ریز معلق در هوا و به تبع آن مبتلا نشدن به بیماری‌های تنفسی به زائران توصیه کرد.
علاوه بر این توصیه می‌شود زائران برای این که خود را از اثرات گرد و غبار حفظ کرده و اثرات نامطلوب این پدیده را بر سلامت خود به حداقل برسانند، در زمان وقوع این پدیده از محل استقرار خود خارج نشوند یا زمان فعالیت خود را در هوای آزاد به حداقل ممکن برسانند.
زائران توجه داشته باشند ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی تواند جلوی ورود ذرات ریزگرد و غبار به سیستم تنفسی را بگیرد و تنها استفاده از ماسک‌های ویژه که برای این منظور طراحی شده است، پیشنهاد می‌شود.


برگرفته از باشگاه خبرنگاران