به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، روزنامه «الشرق الاوسط» در گزارشی به ایجاد امنیت در سوریه و زینبیه دمشق اعتراف کرده و عنوان کرده این روزها خط کاروان‌‌های زیارتی لبنان به سمت زینبیه افزایش بسیاری پیدا کرده است.

این روزنامه فرامنطقه‌‌ای متعلق به جریان سعودی، از افزایش زوار حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در دو ماه گذشته خبر داده و آن را با بازپس‌ گیری اطراف حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و امنیت در مسیر بین‌المللی بیروت دمشق مرتبط می‌داند.

بنابر این گزارش این کاروان‌های زیارتی به صورت هفتگی از جنوب لبنان و ضاحیه بیروت عازم سوریه می‌شوند و استقبال گسترده‌ای از این کاروان‌ها که تنها یک روز در سوریه می‌مانند، شده است.

محمد که هر هفته به این زیارت می‌رود می‌گوید: حرکت صبح از بیروت آغاز می‌شود و استراحتی در این بین نیست تا شب به لبنان بازمی‌گردیم.

وی می‌افزاید: البته زیارت سوریه فعلا محدود به زیارت حضرت زینب سلام‌الله‌علیها است و زیارت مقام حضرت رقیه سلام‌الله‌علیها در دمشق و یا مقام سیده سکینه سلام‌الله‌علیها در داریا در برنامه‌ها وجود ندارد.

یک راننده اتوبوس نیز می‌گوید به حدی استقبال از این برنامه زیارتی بسیار است که از ظرفیت کاروان‌‌داران خارج است و این افزایش موجب شده است قیمت این سفر به 50 هزار لیره لبنان، 33 دلار کاهش یابد.

بازگشایی مسیرهای زیارتی حضرت زینب سلام‌الله‌علیها از ابتدای مارس (نیمه اسفند گذشته) برای لبنانی‌ها در حالی صورت گرفته است که از 25 می 2012 (اردیبهشت 91) بنابر درخواست سیدحسن نصرالله سفرهای زیارتی به سوریه متوقف شده بود.

البته عشق شیعیان لبنانی برای این زیارت به حدی است که به نوشته روزنامه الشرق الاوسط آنان حاضر شده‌اند بسیاری از مشکلات از جمله مراقبت‌های امنیتی گسترده از قبیل گذر از 9 پست ایست و بازرسی از ورود به لبنان تا مقام سیده زینب سلام‌الله‌علیها و تشخیص هویت‌های طولانی را به جان بخرند.

بنابر گفته زائران بازگشته از سوریه اینک با بازگشت امنیت به اطراف سیده زینب و موج زیارت شیعیان لبنان فعالیت‌های تجاری اندکی هم در این منطقه شکل گرفته است اما هنوز هتل‌‌های این منطقه که پیش از بحران سوریه باز بودند درب‌‌های خود را باز نکرده‌اند.


برگرفته از فارس