به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، به نقل از خبرگزاری حج موکب عزاداران هیئت بنی‌عامر که زائرانی از عشیره بنی‌عامر بصره هستند و همه ساله ایام اربعین با لباس‌های سفید و با شکوه خاصی در حرم مطهر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام  به عزاداری می‌پردازند را همه می‌شناسند؛ اما شاید کمتر کسی درباره حسینیه بنی‌عامر مطلبی شنیده یا خوانده باشد. 

در کربلا، حسینیه بسیار زیبایی با نام حسینیه بنی‌عامر در حال بازسازی است که با مساحت ۷۳۲۵ متر مربع در دو طبقه و دارای یک مصلی بزرگ نزدیک بلوار شهید صدر، در امتداد شارع قبله امام حسین علیه‌السلام و در منطقه عباسیه غربی واقع شده است. 

این حسینه بزرگ همه ساله در ایام مناسبتی مانند رجب، شعبان، محرم و صفر پذیرای زائران موکب بنی‌عامر است که تعداد آن‌ها در اربعین حسینی به بیش از ۷۰ هزار نفر می‌رسد. 

با محمد راشد، مدیر حسینه بنی‌عامر هم صحبت می‌شوم و از او می‌خواهم درباره تاریخ ساخت آن توضیح دهد که وی با خوشرویی و ادب کامل درخواستم را پاسخ می‌دهد و من را به داخل حسینیه دعوت می‌کند. 

محمد راشد می‌گوید: این حسینیه در سال ۱۹۴۷ توسط فردی به نام سیدعلی موسوی از اهالی عشیره بنیعامر استان بصره بنا نهاده شد، اما در انتفاضه شعبانیه مردم عراق که در سال ۹۱ میلادی روی داد، حزب بعث آن را تخریب کرد. 

مدیر حسینیه بنیعامر ادامه می‌دهد: عملیات بازسازی این حسینیه پس از سرنگونی صدام و حزب بعث توسط بانی آن از سر گرفته شد که هم‌اکنون این پروژه سنگین در حال انجام است. 

وی در پاسخ به این سؤال که پایان عملیات بازسازی حسینیه را چه زمانی پیش‌بینی می‌کند، می‌گوید: تمام هزینه‌های ساخت و بازسازی این حسینیه از سوی عشیره بنیعامر تأمین می‌شود، از این‌رو نمی‌توانم زمان خاصی را برای پایان آن تخمین بزنم. 

براساس گزارش‌های تاریخی، شخصیت‌ها و خاندان‌های نامداری در تاریخ اندلس وجود داشتند که در سرنوشت این سرزمین تأثیرهای متفاوتی از خود به جای گذاشتند، یکی از این خاندان‌ها، بنی عامر هستند که در نیمه دوم قرن چهارم، در صحنه سیاست ظاهر شدند و زمام امور را در این کشور به دست گرفتند.