به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، زائرانی که به قصد زیارت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام در شب جمعه از کشور عراق و دیگر کشورهای همسایه وارد سرزمین مقدس کربلا شده بودند، می‌دانستند که اولین پنجشنبه ماه رجب، شبی تکرارناشدنی است. 

لیله‌الرغائب را که مسلمانان سراسر جهان گرامیش می‌دارند، به نخستین شب جمعه ماه رجب گفته می‌شود؛ به باور مسلمانان در این شب فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند و زائرانی که در بین‌الحرمین حضور یافته‌اند می‌دانند، امام حسین علیه‌السلام رحمت واسعه الهی است. 

کلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان است و بنابر معنای اول، «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. 

بر پایه معنای دوم «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی‌کرانه خدا می‌شوند، حال چه جایی بهتر از کربلا و چه مکانی بهتر از حرم مطهر سیدالشهدا علیه‌السلام. 

در این شب پرفضیلت که با شب زیارتی اباعبدالله‌‍الحسین علیه‌السلام همسو شده است در بین‌الحرمین  زائرانی هستند که با شور و عشق فراوان به ادای نماز مخصوص شب لیله الرغائب پرداخته و از خداوند متعال توفیق ترک گناه و لذت بندگی و عبادت را طلب می‌کنند.