به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، عتبات مقدسه عراق در طی چند قرن گذشته شاهد این‌گونه توسعه عمرانی نبوده و این پروژه در عین بهره‌مندی از فن نوین و معماری بسیار عالی، قداست و معنویت این بارگاه ملکوتی را حفظ نموده است.

آستان مقدس حضرت عباس علیه‌السلام در راستای اتمام این پروژه تمامی امکانات و نیروهای خود را بکار گرفته تا این پروژه استراتژیک در 13 رجب همزمان با خجسته سالروز میلاد مولای متقیان امیر‌مومنان علیه‌السلام به بهره‌برداری برسد.

مهندس حمید ضیاء الصائغ، مدیر عامل شرکت پیمانکار مجری پروژه میزان پیشرفت این پروژه را 95 درصد اعلام کرد و افزود: هر پروژه و بالاخص پروژه های بزرگ مثل پروژه طرح توسعه حرم مطهر با مشکلات فراوانی روبرو می‌گردد که بحمدالله و با انفاس قدسی حضرت عباس علیه‌السلام و تلاش پرسنل مخلص این آستان مقدس تمامی این مشکلات از پیش روی پیمانکار برداشته شد.

الصائغ ضمن اشاره به مساحت زیاد حرم مطهر از تقسیم پروژه به 18 قسمت مجزا خبر داد و افزود: با اتمام هر بخش از این 18 بخش عملیات اجرائی در بخش دیگر آغاز گردید. وی در ادامه هر بخش را یک پروژه مجزا توصیف نمود و گفت: در طرح توسعه افقی حرم مطهر از دیوار پیرامونی حرم به اندازه 12 تا 15 متر به سمت خارج پیشروی و ساختمانی در سه طبقه پیرامون دیوار قدیمی حرم مطهر احداث گردید.

وی سنگ بکار رفته در نمای خارجی بنا را سنگ مرمر پاکستانی اعلام نمود و گفت: در عملیات کاشی‌کاری دیوارهای خارجی از کاشی کربلائی که دارای طرح‌های طلاست استفاده شده است.

وی از انتخاب متون قرآنی جهت خوشنویسی و نصب در قسمت بالائی ساختمان خبر داد و گفت: متون قرآنی انتخاب شده و در اختیار ماهرترین خطاطان جهت خوشنویسی قرار گرفته است.

یادآور می‌گردد پروژه توسعه حرم مطهر در زمینی به مساخت ده هزار متر مربع و در سه طبقه در دست احداث است که مجموعا سه هزار متر مربع به فضای در اختیار حرم مطهر عباسی اضافه خواهد نمود.

این طبقات به تمامی امکانات و تجهیزات مجهز گردیده که فضای لازم برای انجام مراسم عبادی را برای زائران بالاخص در ایام زیارت‌های میلیونی فراهم می‌نماید.