به گزارش کرب و بلا، رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا در تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح توسعه حرم مطهر حسینی گفت: عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی، مزین به‌نام صحن حضرت زینب (س) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال اجراست.

 

«محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» با بیان اینکه میزان پیشرفت کلی این طرح به 25 درصد رسیده است، افزود: در حال حاضر اجرای سازه بتنی این پروژه حدود68 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در بخش‌هایی از ساختمان نیز عملیات سفت کاری در حال اتمام است.

 

8-27-4.jpg

 

بنی‌اسدی‌راد گفت: با توجه به وضعیت به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها، در حال حاضر حدود 200 نفر از مهندسان و استادکاران ایرانی با رعایت شدیدترین تدابیر بهداشتی و زیر نظر گروه‌های HSE  مشـغول به کار هسـتند که این رقم پیش از اعمال محدودیت‌ها در حدود یک‌هزار نفر بود.

 

وی با بیان اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) به مساحت 38 هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد اظهار داشت: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین احداث می‌شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.

 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با تجلیل از همکاری مردم و مسئولان عراقی گفت: تملک زمین‌های اطراف حرم که اراضی بسیار گران قیمتی محسوب می‌شود با همت خیران عراقی و تولیت حرم امام حســین (ع) انجام شده است.

 

وی افزود: اراضی آزاد شده برای اجرای مرحله نخســت طرح جامع، شامل بخشی از صحن‌های حضرت زینب (س) و امام حسین (ع) بوده و در پهنه‌ای به وسعت حدود پنج هکتار در حال اجراست.

 

8-27-2.jpg

 

به گفته بنی‌اسدی راد، محدوده کنونی اجرای طرح بین خیابان باب القبله، خیابان شــهدا و خیابان جمهوری واقع شــده که در دو بخش فضا‌های زیارتی به مساحت 45هزار متر مربع شامل شبستان‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی مرتبط با این بخش و بخش غیر زیارتی شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل تاسیساتی اسـت.

 

وی با بیان اینکه در صورت رفع محدودیت‌ها صحن حضرت زینب (س) سال 1403 تکمیل شود، تصریح کرد: با بهره برداری از این مجموعه، زیربنای فضا‌های حرم مطهر حدود 14برابر افزایش خواهد یافت.

 

بنی اسدی راد با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص محل اجرای این طرح از منظر مذهبی و تاریخی گفت: جهت تداعی واقعه عاشورا و تبلور نشان‌های تاریخی در معماری، سعی شده است در طراحی و اجرای پروژه از نماد‌های آن روز به نحوی استفاده شود که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه است. این مکان تاریخی به صورت نمادین و به شکل ساختمانی حدود 2متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و بر روی نمادی از تپه ساخته می‌شود.

 

8-27-3.jpg

 

وی افزود: به دلیل بالا بودن سطح تراز آب‌های زیرزمینی در شهر کربلا، مشکلات اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفته بود که با تلاش شبانه روزی تیم مهندسی، دیوار آب‌بندی با ضخامت یک متر و به عمق 40متر در دورتادور محدوده پروژه به طول 2500متر اجرا شدتا جلوی نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق 14 متر و اجرای شبستان‌های زیرسطحی فراهم شد.

 

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا تصریح گرد: عمده مصالحی که در ساخت این بنا استفاده می‌شود، از داخل کشور تامین شده و به این ترتیب، برکت نذر خیران و کمک‌های مردم، دوباره به چرخه اقتصاد کشور برگشته و صرف ایجاد اشتغال و رونق صنایع داخلی می‌شود.