به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌‌وبلا، حاج نعمه السلمان رئیس بخش شعائر و موکب‌های حسینی در عراق و جهان اسلامی وابسته به آستان‌های مطهر حسینی و عباسی اعلام کرد: تعداد موکب‌ها و هیأت‌های حسینی ثبت شده در پایگاه داده‌های این بخش برای اربعین مرز 29 هزار موکب را رد کرده است که برخی از آن‌ها موکب عزاداری و برخی خدمات رسانی از داخل و خارج عراق هستند.

السلمان افزود: این بخش در چارچوب اقداماتی که به آن محول شده است، فعالیت تمامی موکب‌های حسینی شرکت کرده در مناسبات دینی مختلف از جمله زیارت‌های میلیونی همچون زیارت کربلا را ساماندهی می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس رده بندی که این بخش در مورد موکب‌ها انجام داده است، در اربعین سال گذشته بیش از 10 هزار موکب حسینی شرکت کردند و 22 کشور خارجی نیز با 156 موکب حسینی در زیارت اربعین حضور داشتند و این بخش به تمامی این موکب‌ها معرفی نامه داده و پایگاه اطلاعاتی الکترونیک، اطلاعات کاملی را از آن‌ها در اختیار دارد.

السلمان همچنین با بیان اینکه این بخش دست به تلاش‌های فوق العاده‌ای با ایجاد نمایندگی‌ها در بیشتر استان‌ها زده است که تعداد این نمایندگی‌ها به 9 نمایندگی می‌رسد، گفت: این بخش 160 واحد را برای شعائر حسینی در شهرستان‌ها و ناحیه‌ها ایجاد کرده است. این نمایندگی‌ها باعث کاستن بار مالی و کاهش تلاش‌های اضافی صاحبان موکب‌های حسینی در مراجعات اداری و سازمانی شده است.